Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Makrofotografia
  Režim fotoaparátu, v ktorom je možné fotografovať objekty z veľmi krátkej vzdialenosti. Pojmom makro sa označuje aj typ objektívu, ktorý slúži na fotografovanie veľmi malých objektov.
 • Ekvivalent ohniskovej vzdialenosti
  Hodnota, ktorá určuje ohniskovú vzdialenosť objektívu pri digitálnom fotoaparáte voči kinofilmovému fotoaparátu (35mm)
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Bystrianská Jaskyňa netopierov

 Fotoalbum obce Bystrá

Bystrianska jaskyňa bola roku 1973 vyhlásená za chránený prírodný výtvor a nachádza sa juhozápadne od obce Bystrá. Dosahuje dĺžku vyše 1 km, z čoho roku 1968 sprístupnili 475 m. Predstavuje typ riečnej jaskyne vytvorenej v stredotriasových tmavosivých vápencoch podzemným tokom Bystrianky.
Jaskyňa pozostáva z dvoch častí: zo Starej a Novej jaskyne. Otvor Starej jaskyne leží v zráznom vápencovom brale na južnom okraji obce Bystrá vo výške 629 m, teda okolo 70 m nad dolinou Bystrianky. Za otvorom jaskyňa prechádza v 17 m hlbokú priepasť, z ktorej vedú úzke a zväčša nízke puklinové chodby smerom na západ cez Spojovaciu chodbu do Novej jaskyne.
Táto jaskyňa má teraz dva umelo prerazené otvory. Terajší vchod leží na západnej strane jaskyne vo výške 560 m, asi 15 m nad povrchovým tokom Bystrianky. Východ z jaskyne sa nachádza nad opusteným ponorom Bystrianky vo výške 561 m. Nová jaskyňa pozostáva z kľukatých pulinových chodieb, miestami rozšírených v siene a dómy. Južne od nej sa nachádza priepasť Peklo, hlboká 141 m, objavená roku 1956 pri sondovacích prácach z povrchového závrtu.
Najspodnejšími jaskynnými priestormi preteká podzemná Bystrianka, ktorá sa ponára pred jaskyňou a po 4 km podzemného toku sa objavuje vo vyvieračkách vo Valaskej, kde do roku 1906 poháňala kamenný mlyn.

zdroj: www.nizketatry.sk

 
Dátum vytvorenia: 12.08.2012   Zobrazený 3386x
 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané