Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Interná pamäť
  Zabudovaná pamäť fotoaparátu, v ktorej sa uchovávajú údaje, ako nastavenie expozičných parametrov, náhľad fotografie v elektronickom hľadáčiku, prípadne niekoľko fotografií ak chýba pamäťová karta.
 • Moiré
  Rušivý efekt, ktorý vzniká prekrývaním nebo interferenciou dvoch pravidelných a málo odlišných vzorov. Môže pokaziť kvalitu digitálnych fotografií.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckeho kostola sv. Imricha v Uzovským Šalgove

 
 

Obec: Uzovský Šalgov

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 28.09.2011

Miniplanéta

49.090873, 21.060692

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História kostola svätého Imricha v Uzovskom Šalgove

Kostol sv. Imricha získal svoju dnešnú podobu po poslednej rozsiahlej prestavbe a rekonštrukcii v rokoch 1992-93, no jeho jadrom je prvý murovaný kostol v Uzovskom Šalgove, ktorý bol postavený okolo roku 1610 v renesančnom slohu. Pôvodne bol asi bez veže. Predpokladáme, že mohol byť postavený aj evanjelíkmi, keďže na prelome 16. a 17. storočia v obci pôsobil evanjelický kazateľ a dokonca Uzovský Šalgov bol sídlom evanjelickej farnosti, pod ktorú patrili filie Uzovské Pekľany a Močidľany. Jednoloďový kostol bez veže bol ukončený polygonálnym uzáverom presbytéria a takmer štvorcová loď bola zaklenutá českou plackou. Presbytérium uzatvárala valená klenba s lunetami.

Okolo kostola, stojí ešte aj dnes múr, ktorý mal prvotne obranný účel. Môžeme tu hovoriť o opevnenom kostole, ktorý mohol byť využívaný len v prípade krátkodobého nebezpečenstva.

Šalgovský kostol, už vo vlastníctve katolíkov, bol okolo roku 1743 barokovo upravený. No barokové prvky do neho prenikli už skôr. Hlavný oltár pochádza z čias okolo roku 1700. Ústredný reliéf oltára tvorí motív Zvestovania Panne Márii, ktorého súčasťou sú aj plastiky sv. Imricha a neznámej svätice, a na okrajoch točené stĺpy. V nadstavci oltára je reliéf najsvätejšej Trojice v oblakoch. Na oltárnej menze sú z oboch strán tabernákula cherubíni, ktorí boli pravdepodobne pôvodne tiež súčasťou hlavného oltára. Bočný oltár sv. Jána Nepomuckého s obrazom svätca v širokom akantovom ráme je približne z polovice 18. storočia.

Na severnej stene presbytéria je umiestnený epitaf z roku 1713, ktorý sa vyznačuje retardovanými renesančnými prvkami. Na jeho nápisovej doske je plochý reliéf kľačiaceho muža pred krucifixom a dvojitý erb. Po stranách dosky je akant s vysunutým kvetom, ktorý je dolu zakončený pinelkou. Na hornej rovnej profilovanej rímse sú kvety. S epitafom pravdepodobne súvisí krypta, ktorá bola objavená pred obetným stolom (pri výmene dlažby v r. 1964). Pozostatky, ktoré v nej našli, by mohli patriť žene s dieťaťom. Jej rodina bola asi patrónom kostola.

V severnej stene, na rozhraní lode a presbytéria bola pôvodne umiestnená rokoková kazateľnica s rokajovými kartušami na oblom parapete. Po jej stranách boli sekundárne umiestené dve ušnice renesančno-barokového oltára s okrídlenou hlavou cherubínov v kartuši, ktoré pochádzajú zo 60. rokov 17. storočia. Na zvukovej strieške kazateľnice asi pôvodne stála soška Dobrého pastiera.

Zdroj: www.uzovskysalgov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané