- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- EV - korekcia expozície
Funkcia, ktorá umožňuje upraviť automatickú expozíciu. Keď fotoaparát nastaví expozíciu príliš svetlú, alebo príliš tmavú, je možnosť toto automatické nastavenie korigovať. - Kompaktný fotoaparát
Najrozšírenejší typ fotoaparátu obľúbeného vďaka jednoduchému ovládaniu, malej veľkosti a cenovej dostupnosti
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Interiér Rímskokatolíckeho kostola sv. Imricha v Uzovským Šalgove
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Interiér Rímskokatolíckeho kostola sv. Imricha v Uzovským Šalgove
(zobrazená panoráma)
Panorámy Slovenska na Google Maps
História kostola svätého Imricha v Uzovskom Šalgove
Kostol sv. Imricha získal svoju dnešnú podobu po poslednej rozsiahlej prestavbe a rekonštrukcii v rokoch 1992-93, no jeho jadrom je prvý murovaný kostol v Uzovskom Šalgove, ktorý bol postavený okolo roku 1610 v renesančnom slohu. Pôvodne bol asi bez veže. Predpokladáme, že mohol byť postavený aj evanjelíkmi, keďže na prelome 16. a 17. storočia v obci pôsobil evanjelický kazateľ a dokonca Uzovský Šalgov bol sídlom evanjelickej farnosti, pod ktorú patrili filie Uzovské Pekľany a Močidľany. Jednoloďový kostol bez veže bol ukončený polygonálnym uzáverom presbytéria a takmer štvorcová loď bola zaklenutá českou plackou. Presbytérium uzatvárala valená klenba s lunetami.
Okolo kostola, stojí ešte aj dnes múr, ktorý mal prvotne obranný účel. Môžeme tu hovoriť o opevnenom kostole, ktorý mohol byť využívaný len v prípade krátkodobého nebezpečenstva.
Šalgovský kostol, už vo vlastníctve katolíkov, bol okolo roku 1743 barokovo upravený. No barokové prvky do neho prenikli už skôr. Hlavný oltár pochádza z čias okolo roku 1700. Ústredný reliéf oltára tvorí motív Zvestovania Panne Márii, ktorého súčasťou sú aj plastiky sv. Imricha a neznámej svätice, a na okrajoch točené stĺpy. V nadstavci oltára je reliéf najsvätejšej Trojice v oblakoch. Na oltárnej menze sú z oboch strán tabernákula cherubíni, ktorí boli pravdepodobne pôvodne tiež súčasťou hlavného oltára. Bočný oltár sv. Jána Nepomuckého s obrazom svätca v širokom akantovom ráme je približne z polovice 18. storočia.
Na severnej stene presbytéria je umiestnený epitaf z roku 1713, ktorý sa vyznačuje retardovanými renesančnými prvkami. Na jeho nápisovej doske je plochý reliéf kľačiaceho muža pred krucifixom a dvojitý erb. Po stranách dosky je akant s vysunutým kvetom, ktorý je dolu zakončený pinelkou. Na hornej rovnej profilovanej rímse sú kvety. S epitafom pravdepodobne súvisí krypta, ktorá bola objavená pred obetným stolom (pri výmene dlažby v r. 1964). Pozostatky, ktoré v nej našli, by mohli patriť žene s dieťaťom. Jej rodina bola asi patrónom kostola.
V severnej stene, na rozhraní lode a presbytéria bola pôvodne umiestnená rokoková kazateľnica s rokajovými kartušami na oblom parapete. Po jej stranách boli sekundárne umiestené dve ušnice renesančno-barokového oltára s okrídlenou hlavou cherubínov v kartuši, ktoré pochádzajú zo 60. rokov 17. storočia. Na zvukovej strieške kazateľnice asi pôvodne stála soška Dobrého pastiera.
Zdroj: www.uzovskysalgov.sk