Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • NiCd
  Nabíjateľná batéria do prenosných zariadení, dnes nahrádzaná výkonnejšími a ľahšími LiIon batériami.
 • ISO
  Medzinárodná organizácia, ktorá zavádza rôzne štandardy. Vo fotografovaní sa skratkou ISO označuje citlivosť svetlocitlivého materiálu, filmu, fotopapiera, snímača a pod.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol sv. Demetra v Ražňanoch

 
 

Obec: Ražňany pri Sabinove

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 28.09.2011

Miniplanéta

49.081129, 21.083182

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Ražňany - prvá písomná zmienka

Prvá písomná zmienka o usadlosti je z roku 1248, kedy sa spomína ako súčasť panstva hradu Šariš. Zrumenený drevený hrádok, resp. zvyšky po jeho zemných opevneniach, ležia na temene vrchu Býkoš (513 m n. m.). Miestna tradícia nazýva návršie aj “Várhed” – hradný vrch. Na dne priekopy sa našli popri zuhoľnatených trámoch, bronzovej troj lístkovej ozdôbke, hrote zo šípu s napichovacím tŕňom i minca kráľa Belu IV. a úlomky keramiky z 13. storočia. Tieto skutočnosti nasvedčujú vypáleniu hrádku počas tatárskeho vpádu.

Ražňany - história obce

Pravdepodobne z dvoch usadlostí Nyars a Ardo vznikla postupne obec Ňaršany, ktoré jestvovali už v 11. a 12. storočí (1427 Nyars a Ardo - dve usadlosti, 1428 Ardo-Nyars, 1466 Nyarsardo, 1773 Narssany, 1920 Ňaršany, 1948 Ražňany). Už od roku 1863 sa v obci pestujú povestné "ňaršanské" čerešne v rozsiahlych čerešňových sadoch (Ortvane, Pace).

Oblasť v okolí obce patrila v stredoveku a začiatkom novoveku k hospodársky vyspelým častiam, čo vyplývalo z vtedajších spoločensko-politických pomerov (blízkosť Sabinova jedného z piatich hornouhorských miest známych pod názvom Pentapolitana). Priaznivá poloha zabezpečila nebývalý rozmach. Tento rozvoj pribrzdili stavovské povstania v 17. a 18. storočí. Kapitalistické podnikanie sa obce dotklo úplne nepatrne. Ani výstavba železníc v okolí obce nepodnietila rozvoj hospodárstva. Hospodárska zaostalosť a veľký nedostatok pracovných miest viedlo v posledných desaťročiach 19. storočia a v prvých rokoch 20. storočia k masovému vysťahovalectvu obyvateľstva.

Poľnohospodárstvo v obci

Až výstavba nových výrobných závodov v najbližších mestách po roku 1945 dala základ ďalšiemu hospodárskemu rozvoju. Pre obec bolo strategické vybudovanie závodu na výrobu nábytku a tehelňa v Sabinove, ktoré poskytovali pracovné príležitosti aj pre obyvateľov Ražňan. V obci sa postupne rozvinula poľnohospodárska výroba, ktorá mala v obci dobré podmienky (priaznivá klíma, blízkosť vodných zdrojov i dostatok zrážok). Pestujú sa hlavne obilniny, krmoviny a zemiaky. V živočíšnej výrobe sa zameriava najmä na chov dobytka a oviec. Dnes sú rozšírení najmä malopoľnohospodári, ktorí pestujú len pre vlastnú spotrebu.

Zdroj: www.saris.eu.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané