Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Lens adapter
    Optické adaptéry sa používajú na úpravu optických vlastností objektívov, alebo ako medzičlánok pre pripojenie príslušenstva na objektív.
  • Crop faktor
    Koeficient, ktorým sa prepočítava ohnisková vzdialenosť objektívov pri fotoaparátoch s menším snímačom, ako je veľkosť políčka klasického filmu. Dá sa vypočítať ako pomer uhlopriečky políčka filmu a uhlopriečky senzora fotoaparátu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Ako vytvoriť panoramatickú fotografiu - 1. časť

Časť prvá - vybavenie a príprava na fotenie panorám.

 

Určite sa už každý fotograf, či už ide o nadšeného amatéra, alebo skúseného profesionála, stretol s pojmom panoramatická fotografia. Čo to vlastne panoramatická fotografia je? Základným rozdielom medzi panoramatickou a klasickou fotografiou je pomer strán fotografie. Zatiaľ čo klasická fotografia vytvorená digitálnym fotoaparátom má pomer strán 1.33:1, pomer strán panoramatickej fotografie je poväčšine 3:1.

Panoramatická fotografia môže vzniknúť buď orezaním fotografie do požadovaného formátu, alebo spojením viacerých fotografií, čím vznikne fotografia zo špecifickým pomerom strán. V tomto článku sa budeme venovať práve druhej verzií, a to vytvoreniu panoramatickej fotografie spojením viacerých fotografií.

Príklad vytvorenia fotografií pre spojenie do panorámy

 

Pre vytvorenenie panoramatickej fotografie nie je vždy potrebné drahé vybavenie za niekoľko tisíc EUR, na začiatok a pre amatérske fotenie panorám si postačíme aj s kompaktným digitálnym fotoaparátom obsahujúcim objektív s ohniskovou vzdialenosťou začínajúcou aspoň od 18 - 20mm.
Pri kompaktných fotoaparátoch je prepočet ohniskovej vzdialenosti iný ako prepočet ohniskovej vzdialenosti objektívov pre digitálne zrkadlovky, nakoľko ich snímací čip je oveľa menší ako klasické políčko kinofilmu, preto sa ohnisková vzdialenosť násobí ekvivalentom k ohniskovej vzdialenosti 35mm políčka kinofilmu.

Ukážka označenia clony a ohniskovej vzdialenosti na objektívu kompaktného fotoaparátu

 

Ako ďalšia výbava pre panoramatickú fotografiu je statív. Ten použijete v prípade, že budete fotiť panorámy v zlých svetelných podmienkach, pri ktorých použijete dlhší expozičný čas. Pri takomto fotení častokrát neudržíte fotoaparát bez pohnutia v ruke a výsledkom toho bývajú rozmazané fotografie.

Ak už fotografujete s digitálnou zrkadlovkou, tak pre panoramatickú fotografiu odporúčam použitie objektívu z ohniskovou vzdialenosťou aspoň 18mm a clonou F2,8. Takýto objektív Vám umožní fotografovanie panorám aj pri horších svetelných podmienok s použití rýchlejšieho expozičného času. K tomu sa ešte dostaneme neskôr.

Po skúsenostiach, dostatočnej praxe a rozhodnutím venovať sa panoramatickej fotografií, sa môžete rozhodnúť investovať do drahšieho vybavenia. Pre ukážku vybavenia, ktoré používam na fotografovanie panorám si pozrite podstránku O stránke

Nižšie na stránke uvidíte fotografickú techniku ktorú momentálne používam práve na fotenie panorám.

 

No vráťme sa k samotnému vytváraniu panoramatických fotografií.

Skôr ako sa rozhodnete vyjsť si niekam do prírody a nafotiť tam panorámy, musíte si overiť či vám počasie, ktoré je práve vonku pri pohľade z okna vydrží aj po príchode na miesto. Pre panoramatickú fotografiu je vhodné počasie ak sú kopovité obláčiky ktoré vytvárajú peknú oblohu a tá nie je stereotypná ako pri úplne jasnom modrom nebi. Ako ďalším aspektom je bezvetrie, alebo len slabý vánok, nakoľko fotíme viacero fotografií za sebou. Pri silnejšom vetre by sa pri vytváraní fotografií mohlo stať to, že pri rýchlo pohybujúcich sa mrakoch nám tieto mraky nebudú "sedieť" na fotografiách pri spájaní. Ako ďalšou nevýhodou fotografovania pri silnejšom vetre je rýchla zmena svetelnosti, keďže slnko sa bude "prechádzať" medzi mrakmi a časťami jasnej oblohy a tak by sme vytvorili fotografie s pomerovo odlišnou svetelnosťou, čo by pri ich spájaní mohol byť problém, alebo prinajmenšom pridanie si ďalšej práce s doladením svetelnosti.

Ak už ste sa rozhodli vyjsť z domu a namierili sme si to miesto, odkiaľ vytvoríte sériu fotografií, ktoré neskôr spojíte do panoramatickej fotografie, skontrolujte si "pre istotu" stav nabitia batérií alebo akumulátora vo Vašom fotoaparáte, nakoľko sa stáva, že po príchode na miesto zistíte po niekoľkých skúšobných fotografiách, že "došla šťava".

Pri fotografovaní panorám je spotreba energie vyššia, lebo častokrát použijeme displej pre kontrolu vytvorených fotografií a pri kompaktných digitálnych fotoaparátoch je narozdiel od digitálnych zrkadloviek táto spotreba ešte vyššia o spotrebu energie pri nastavovaní, nakoľko "kompakty" nemajú stavový displej a tak každé nastavenie poväčšine vykonávame na hlavnom displeji fotoaparátu.

 

Tak teraz by ste už mali mať všetko, čo potrebujete nato, aby ste mohli vykročiť do terénu a začať fotiť panorámy.

 

V ďalšej časti tohto seriálu o panoramatickej fotografií si povieme niečo o fotografovaní v "teréne".

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané