Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Crop faktor
  Koeficient, ktorým sa prepočítava ohnisková vzdialenosť objektívov pri fotoaparátoch s menším snímačom, ako je veľkosť políčka klasického filmu. Dá sa vypočítať ako pomer uhlopriečky políčka filmu a uhlopriečky senzora fotoaparátu.
 • Paralaxa
  Posunutý obraz scény v hľadáčiku vzhľadom k obrazu, ktorý sa prenesie cez objektív na fotografiu. Paralaxa sa vo fototechnike vyskytuje u priehľadových hľadáčikov.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Farský kostol svätého Martina biskupa vo Vrsare

 
 

Obec: Vrsar

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 11.12.2014

Miniplanéta

45.150947, 13.606397

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

farského kostola svätého Martina biskupa vo Vrsare - Chorvátsko

Terajší kostol bol postavený v roku 1935 z Vrsarského kameňa, ale budovaný bol postupne a po etapách, a to od 20-tych rokov XX. storočia, súbežne s demoláciou starého farského kostola. Stavba bola dokončená v roku 1934, ale prešiel ďalší rok, kým bol portál obložený Vrsarským kameňom a boli umiestnené okná.

Preto, bol kostol vysvätený až v roku 1935 biskupom Triphun Pederzolliju, no bežne sa však považuje za rok jej výstavby.

Kostol má fasádu, ktorá končí s trojuholníkovým štítom.

Podľa pôvodného návrhu do fasády boli umiestnené dva výklenky (na oboch stranách portálu), ale tento nápad v projekte nebol prijatý (pravdepodobne v dôsledku zvýšených nákladov na výrobu výklenok).
Kostol má pozdĺžnu stavbu s hlavnou loďou a zníženými bočnými uličkami na oboch stranách oddelenými stĺpy.

Oltár je zvýšený vzhľadom k úrovni podlahy lodi. Na pilieroch sú napísané mená darcov.Tieto kapitály majú kvetinové ornamenty (dlane a volutami). Na triumfálnom oblúku na je latinský text: Faith locus iste sanctus est (To je naozaj sväté miesto).

Hlavný oltár je drevený (prijatý v roku 2008 zo sv. Eufémie z Rovinj). Oltár bol prinesený vďaka svojej nižšej hmotnosti ako svätyňa kostola, nakoľko boli ohrozené statické práce v krypte kostola. Na oltári je nová drevená socha svätého Martina, ktorá je pomerne veľká.

Bývalý hlavný oltár je z kameňa, svätostánok nad ktorým stojí socha Najsvätejšieho Srdca (dnes sa nachádza vo bočnej uličke, na pravej strane pri pohľade z hlavného oltára). Tento oltár bol odstránený, pretože je vyrobený z kameňa, a preto má veľkú hmotnosť. V rámci statických problémov vo svätyne sa sťahoval do jeho aktuálneho umiestnenia.

V dnešnom hlavnom oltáru sú sochy Panny Márie Immaculaty a svätého Jozefa.

V kostole je mramorové písmo (zo starého kostola svätého Martina, ktorý sa nachádzal v blízkosti starých dverí) s hornou časťou z dreva, socha svätého Martina Antonína Paduánskeho, sväté písmo, náboženské obrazy prístavu presbytéria (A. Macchi) zachytávajúce život svätého Martina Martina a svätého Fosca, a Kristus s otvorenou náručou uprostred oblúka.

V kostole kedysi bola socha Madony z XIV. storočia, ale bola odcudzená. Pod svätyňou je krásne zdobená kaplnka s niekoľkými starými obrazmi na stenách.

 

zdroj: zupavrsar.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané