Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Li-Ion
  Lithium-ionová batéria je nabíjateľná batéria, ktorá sa používa hlavne v prenosných zariadeniach. Má dobrú kapacitu energie vzhľadom k rozmerom.
 • NEF
  Nikon Electronic Format, skrátene NEF, je špeciálny formát súborov RAW spoločnosti Nikon. Používa sa na uchovávanie dát v digitálnych zrkadlovkách.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Valdštejnská zahrada v Prahe - Sala Terrena

 
 

Obec: Praha

Typ: Panorámy záhrad

Dátum pridania: 27.12.2011

Miniplanéta

50.089896,14.406015

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Sala Terrena - Valdštejnská zahrada v Prahe

Valdštejnskej záhrada vznikala spolu so stavbou Valdštejnského paláca, ktorý si nechal vybudovať pre seba Albrecht z Valdštejna v rokoch 1623 - 1629. Vznikla tak skorá baroková záhrada v štýle talianskeho manýristického parku.

Prísne geometricky riešená záhrada je zovretá zo západu, severu a východu budovami samotného paláca, z juhu potom vysokým hradným múrom s oblúkmi. Vstup do záhrady je tak možný ako z Valdštejnského paláca aj hradných múrov z Letenskej ulice.
Záhrada je rozdelená do dvoch geometricky rozdielnych častí, väčšie a menšie. Vo väčšej časti sa nachádza najväčšia sala terrena v Prahe, ďalej potom voliéra, umelá kvapľová stena (jaskyňa) a štvorcová mramorová fontána s bronzovou sochou Venuše. V menšej je veľký bazén s ostrovčekom, nesúcim plastiku Herkula, skleník a jazdiareň. V kontakte oboch častí je pieskovcová fontána s vodotryskom. V oboch častiach sú voľne rozmiestnené bronzové plastiky mytologických postáv a koní.

Sala terrena je spojená priamo s palácom a tvoria ju tri mohutné oblúky podopreté zdvojenými stĺpy, interiér je vyzdobený štukovaním a mytologickými výjavmi z Trójskej vojny. Výzdobu vykonal B. Baccio di Bianco.
Voliéra je takisto tvorená oblúky arkád a ďalej balustrádovou atikou s obeliskom a vázami. Plochy medzi oblúkmi majú charakter jaskynného muriva (tzv. Grotto).

Plastiky sú dielom Adriena de Vries, avšak ide iba o presné kópie, pretože originály boli odcudzené drancujúcou švédskou armádou roku 1648. Kópie boli odliate v rokoch 1910 - 1913 z originálov pôvodných sôch.
V 18. stor. boli vykonané úpravy záhrady, kedy získala voľnejšie podobu, v štýle anglických parkov. V rokoch 1954 - 1955 došlo k ďalšej úprave záhrady. Posledná úprava prebiehala do konca roka 2001. Jej dnešná podoba tak rešpektuje pôvodnú manýristicku podobu aj s novšími barokovými prvkami.

zdroj: matkamest.cz

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané