Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Dynamický rozsah
  Rozsah jasov, ktoré sú schopné zachytiť jednotlivé body snímača. Jasy scény presahujúce dynamický rozsah snímača sa na fotografii prejavujú ako prepaly a tiene (čierne plochy).
 • Citlivosť ISO
  Rovnako ako u filmových fotoaparátov vyjadruje ISO citlivosť filmu, u digitálnych vyjadruje citlivosť senzora.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Gábeľ nad šachtou Leopold Solivar

 
 

Obec: Solivar

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 08.10.2012

Miniplanéta

48.976805,21.278399

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Gábeľ nad šachtou Leopold v Solivare

Ide o historický výrobný, banský, ťažný a spracovateľský areál zachovaný v slohovom výraze z 18. storočia a začiatku 19. storočia. Pôvodná obec Soľná Baňa sa stala miestnou časťou Prešova.

Dnešný Solivar, resp. obec Soľná Baňa, je doložený z roku 1230. Soľný prameň sa uvádza v roku 1288, od 14. storočia je vo vlastníctve rodiny Šóšovcov, neskôr aj kráľa. Soľ sa získavala odparovaním, resp. varením soľanky. Od roku 1572 sa však začalo aj s ťažbou kamennej soli v šachte Leopold. V tomto období sa kvôli doprave dreva do varní vybudoval niekoľko kilometrov dlhý splavný kanál od potoka Delňa k Solivaru.

Zásadným obratom sa stal rok 1752, keď soľanka zaplavila hlavnú ťažnú šachtu Leopold, čím sa znemožnila hlbinná ťažba soli. Ťažbu kamennej soli zastavili a výrobu preorientovali na získavanie soli varením soľanky, soľného roztoku. V roku 1785 bol celý „soľnobanský handel“ podriadený cisársko-kráľovskej komore vo Viedni.

Novým medzníkom vo vývoji ťažby je rok 1925, kedy bol daný na inom mieste do prevádzky Nový Solivar v Prešove. Z dôvodu havarijného stavu zanikla v roku 1925 varňa Ferdinand i liečivé kúpele. Snaha zachrániť výrobný komplex vyvrcholila v roku 1970 vyhlásením areálu Solivar za národnú kultúrnu pamiatku.

Pamiatky historického soľného závodu má v súčasnosti v správe Slovenské technické múzeum Košice. Budova gápľa bola postavená nad ťažnou jamou Leopold, ktorá je hlboká 155 metrov. Ide o prízemnú osemuholníkovú stavbu s vysokou manzardovou strechou.

V nej je upevnený hriadeľ s obrovským navíjacím bubnom (priemer 5,6 metra), pomocou ktorého sa vyťahovali z ťažnej jamy veľké kožené mechy naplnené soľankou s objemom 5 až 7 hektolitrov. Mechanizmus gápľa poháňal záprah štyroch koní. Na svahu pod gápľom sú zásobníky soľanky, tzv. četerne. Soľanka sa v gápli vylievala z mechov do odtokových žľabov a samospádom pritekala do rezervoára. Je to rozľahlá prízemná obdĺžniková budova pilierovej konštrukcie vyplnená drevenými trámovými stenami. (...)

 

zdroj: dromedar.topky.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané