Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Aberácia
  Farebná chyba šošoviek objektívu, ktorá spôsobuje rôzne deformácie obrazu. Najčastejšie sú neostrosť a farebné lemovanie kontrastných hrán, pri širokouhlých objektívoch deformácie priamok.
 • Skreslenie
  Sférická chyba objektívov, ktorá spôsobuje zakrivenie rovných línií na fotografii. Skreslenie je zreteľnejšie u objektívov s príliš krátkym ohniskom.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Hanigovský hrad - nádvorie

 
 

Obec: Hanigovce

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 07.11.2011

Miniplanéta

49.190125,21.039143

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História Hanigovského hradu

Na mieste murovaného hradu stál pravdepodobne už v 13. storočí drevený hrádok. Z prameňov je však potvrdené, že až v roku 1322 získava šľachtic Mičko z pôvodného kráľovského majetku hradu Šariš majetok v Pečovskej Novej Vsi, ktorý siahal až do údolia Tople a na tomto majetku dal vystavať drevený hrad castrum Wywar, ktorý v roku 1341 prepustil synovi Lorandovi.

V nasledujúcom roku kráľ Ľudovít I. potvrdil Mičkovi a jeho synom držbu majetkov a povolil prebudovať drevený hrad na kamenný. Vymretím Mičkovej vetvy rodu prešiel hrad v roku 1398 kráľovi, ktorý ho predáva Prokopovi Balickému za 600 zlatých florénov, v roku 17404 ho zálohuje jeho bratovi a v roku 1410 ho vymieňa za zálohu za hrad Sklabiňu. V rokoch 1410-1411 poveril jasovský konvent a Spišskú Kapitulu, aby nového vlastníka - Imricha z Perína - uviedli do vlastníctvy majetkov panstva hrádok.

V roku 1448 sa hradu zmocnili bratríci a ohrozovali odtiaľ kráľovské mesto Bardejov. Preto vojská kráľa Mateja v roku 1460 zaútočili na hrad a v nasledujúcom roku sa ho aj zmocnili. Bohatým magnátom z Perína patril hrad do roku 1512, kedy ho prepustili šľachticom z Torysy. V roku 1556 ho spolu so susedným hradom Kamenica obsadilo vojsko Ferdinanda I. a v roku 1557 hrad vyhorel. V tom čase dostali na majetky v šarišskej stolici sedmohradskí šľachtici Martin a Gašpar Pečovskí a patril k nim aj Hanigovský hrad. Tí ho však neobnovili, pretože si svoje sídlo postavili v Novej Vsi, dnes Pečovská Nová Ves.

 

zdroj: zamky.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané