Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Makropredsádka
  Prídavný optický prvok, ktorý slúži na zväčšenie ohniskovej vzdialenosti objektívu a umožňuje fotografovanie z kratšej vzdialenosti od objektu.
 • Rýchlosť uzávierky
  Doba, počas ktorej dopadá svetlo prechádzajúce cez objektív na svetlocitlivý materiál vo fotoaparáte. Vo fotografickej praxi sa častejšie stretneme s pojmom expozičný čas.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckého kostola sv. Antona Pustovníka v Jarovniciach

 
 

Obec: Jarovnice

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 24.09.2011

Miniplanéta

49.056552, 21.059787

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História kostola sv. Antona Pustovníka

Rímskokatolícky, pôvodne románsky kostol bol vybudovaný okolo r. 1265. Kostoly v oblasti Spiše sa vtedy stavali na návršiach, takže mali pevnostný charakter. Počas významnej prestavby sa dochovalo pôvodné obvodové murivo s nástennými maľbami v interiéri, štvorcové presbytérium a západný portál. Kňazište je zaklenuté krížovou klenbou so zakosenými hranolovými rebrami cisterciánsko-burgundského typu. Hlavica neskoro románskeho západného portálu je zdobená motívom viničových listov.

Ďalšie úpravy v 14. stor. Z tejto doby je konečná podoba presbytéria, na severnej stene fragment maľby predstavujúci zjavne sv. Antona Pustovníka z tej doby, ďalej štyri operné stĺpy a úzke okná s lomeným oblúkom a kružbou. Na severnej strane presbytéria je situované modrou a červenou farbou polychrómované gotické pastofórium, priestor s tepanou mrežou a reliéfnou postavou Krista Trpiaceho.

Behom prestavby v 15. stor. bola loď zaklenutá klenbou na dvoch stĺpoch, opticky tak priestor pôsobí ako dvojlodie. Svoju podobu menila taktiež veža, tá súčasná je pseudogotická z r. 1832. Tiež interiér je zariadený pseudogoticky, zo sochársko-maliarskej výzdoby je dochovaná plastika Madony s dieťaťom z konca 15. stor. v presbytériu, postavy sv. Mikuláša a sv. Antona z doby okolo r. 1500 na hlavnom oltári a umelecko-historicky veľmi cenná plastika Ukrižovaného Krista z 2. polovice 14. stor.

Bronzová krstiteľnica je zo súboru 21 krstiteľníc v oblasti Spiše vyrobených v známej zvonárskej dielne v Spišskej Nové Vsi. Organová skriňa zo 17. stor. je z dielne významného rezbára P. Grosse zo Spišskej Soboty. Organ bol v polovici 18.st. vyzdobený polychrómovanou drevorezbou.

zdroj:  www.turistik.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané