Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Elektronický hľadáčik
    Malý displej, zobrazujúci obraz, ktorý vidí fotoaparát cez objektív. Fotoaparáty s elektronickým displejom sa nazývajú aj nepravé zrkadlovky.
  • Ekvivalent ohniskovej vzdialenosti
    Hodnota, ktorá určuje ohniskovú vzdialenosť objektívu pri digitálnom fotoaparáte voči kinofilmovému fotoaparátu (35mm)
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckeho kostola sv. Imricha v Uzovským Šalgove

 
 

Obec: Uzovský Šalgov

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 28.09.2011

Miniplanéta

49.090873, 21.060692

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História kostola svätého Imricha v Uzovskom Šalgove

Kostol sv. Imricha získal svoju dnešnú podobu po poslednej rozsiahlej prestavbe a rekonštrukcii v rokoch 1992-93, no jeho jadrom je prvý murovaný kostol v Uzovskom Šalgove, ktorý bol postavený okolo roku 1610 v renesančnom slohu. Pôvodne bol asi bez veže. Predpokladáme, že mohol byť postavený aj evanjelíkmi, keďže na prelome 16. a 17. storočia v obci pôsobil evanjelický kazateľ a dokonca Uzovský Šalgov bol sídlom evanjelickej farnosti, pod ktorú patrili filie Uzovské Pekľany a Močidľany. Jednoloďový kostol bez veže bol ukončený polygonálnym uzáverom presbytéria a takmer štvorcová loď bola zaklenutá českou plackou. Presbytérium uzatvárala valená klenba s lunetami.

Okolo kostola, stojí ešte aj dnes múr, ktorý mal prvotne obranný účel. Môžeme tu hovoriť o opevnenom kostole, ktorý mohol byť využívaný len v prípade krátkodobého nebezpečenstva.

Šalgovský kostol, už vo vlastníctve katolíkov, bol okolo roku 1743 barokovo upravený. No barokové prvky do neho prenikli už skôr. Hlavný oltár pochádza z čias okolo roku 1700. Ústredný reliéf oltára tvorí motív Zvestovania Panne Márii, ktorého súčasťou sú aj plastiky sv. Imricha a neznámej svätice, a na okrajoch točené stĺpy. V nadstavci oltára je reliéf najsvätejšej Trojice v oblakoch. Na oltárnej menze sú z oboch strán tabernákula cherubíni, ktorí boli pravdepodobne pôvodne tiež súčasťou hlavného oltára. Bočný oltár sv. Jána Nepomuckého s obrazom svätca v širokom akantovom ráme je približne z polovice 18. storočia.

Na severnej stene presbytéria je umiestnený epitaf z roku 1713, ktorý sa vyznačuje retardovanými renesančnými prvkami. Na jeho nápisovej doske je plochý reliéf kľačiaceho muža pred krucifixom a dvojitý erb. Po stranách dosky je akant s vysunutým kvetom, ktorý je dolu zakončený pinelkou. Na hornej rovnej profilovanej rímse sú kvety. S epitafom pravdepodobne súvisí krypta, ktorá bola objavená pred obetným stolom (pri výmene dlažby v r. 1964). Pozostatky, ktoré v nej našli, by mohli patriť žene s dieťaťom. Jej rodina bola asi patrónom kostola.

V severnej stene, na rozhraní lode a presbytéria bola pôvodne umiestnená rokoková kazateľnica s rokajovými kartušami na oblom parapete. Po jej stranách boli sekundárne umiestené dve ušnice renesančno-barokového oltára s okrídlenou hlavou cherubínov v kartuši, ktoré pochádzajú zo 60. rokov 17. storočia. Na zvukovej strieške kazateľnice asi pôvodne stála soška Dobrého pastiera.

Zdroj: www.uzovskysalgov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané