Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • JPEG
  Grafický formát, v ktorom sa ukladajú fotografie pre použitie v počítači a pre zverejnenie na internete. Pri prevode do JPEG formátu sa časť údajov stratí, čím sa značne zmenší veľkosť súboru.
 • Moiré
  Rušivý efekt, ktorý vzniká prekrývaním nebo interferenciou dvoch pravidelných a málo odlišných vzorov. Môže pokaziť kvalitu digitálnych fotografií.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Kaplnka Rímskokatolíckeho kostola narodenia Panny Márie v obci Svinia

 
 

Obec: Svinia

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 15.04.2012

Miniplanéta

49.010325,21.123887

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kaplnka Rímskokatolíckeho kostola narodenia Panny Márie v obci Svinia

Je známe, že obec Svinia bola sídlom duchovnej správy v tomto kraji. Podľa dokumentu Biskupského úradu v Košiciach spomína sa založenie kostola v roku 1274. O sídle fary a už existujúcom farskom kostole zasvätenom Narodeniu Panny Márie sa hovorí v listine z roku 1320.

Kostol ma svojich štedrých mecenášov v rodine šľachticov Meršeovcov. V listine z roku 1334 sa spomína, že šľachtičná Alžbeta zo Svinnej darovala farskému kostolu časť svojho majetku. Pri kostole bola aj fara, o čom svedčí aj skutočnosť, že už v roku 1330 sa zachovalo meno kňaza zo Svinnej bol ním kňaz Blažej. V roku 1917 sa stal správcom tunajšej farnosti Jozef Dobranský, dekan-farár.Počas jeho pontifikácie bol 25.apríla 1939 neznámymi páchateľmi vykradnutý kostol.

Títo bezbožníci rozbili dvere do sakristie a odtiaľ ukradli dva cenné kalichy, z kostola zobrali drahocennú monštranciu i so sviatosťou, zlaté cibórium ozdobené perlami, drahokamami a emailom. Partikuli boli rozsypané na tráve na cintoríne.Na tom mieste, kde boli vysypané hostie, bol v roku 1940 postavený pomník. Ukradnuté veci boli nájdené pri osade Bunde v septembri 1942.

zdroj: obecsvinia.eu

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané