Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Blooming
    Vzniká z dôvodu technickej nedokonalosti senzorov digitálnych fotoaparátov. Na fotografiách vznikajú biele prepálené plochy.
  • Bracketing
    Viacnásobné nasnímanie jednej scény s odstupňovaným nastavením niektorého parametra fotoaparátu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Šarišských Michaľanoch

 
 

Obec: Šarišské Michaľany

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 14.08.2011

Miniplanéta

49.070315, 21.136174

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Geografické členenie obce Šarišské Michaľany

Šarišské Michaľany ležia v Šarišskom podolí pri ľavom brehu rieky Torysy, v nadmorskej výške okolo 300 metrov nad morom. Takmer úplné odlesnený chotár prechádza na severe do vyššej pahorkatiny centrálne – karpatského flyšu.

Prvá písomná zmienka

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1248. Obec vznikla pri rímskokatolíckom farskom kostole sv. Michala archanjela. V písomnostiach z 13. – 16. storočia sa obec vyskytuje pod názvom Szent Mihaly vo významne Svätý Michal, hoci ojedinele sa druhá časť názvu vyskytuje aj v slovenskej podobe Michal. Postupom času sa názov obce menil : 1773 Mihalyany, 1786 Mihalane, 1920 Michaľany, 1927 Michaľany nad Torysou a od roku 1960 Šarišské Michaľany.

Z histórie obce

Do roku 1403 patrila obec k hradnému panstvu Šariš. V 16. storočí patrili Šarišské Michaľany zemanom DARHOLCOVCOM a RAKACZAYOVCOM. Títo zemania si dali v roku 1585 postaviť kúriu, ktorá bola neskoršie prebudovaná na renesančný kaštieľ, ktorý stojí dodnes. Jeho súčasťou je baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža, ktorá bola k nemu pristavená v roku 1736. Za najpozoruhodnejšiu z malieb v barokovej kaplnke Povýšenia sv. Kríža je považovaná maľba ukrižovanej ženy od neznámeho autora nachádzajúca sa na priečelí chóru. Sú známe len dve maľby takéhoto druhu. U nás – v Šarišských Michaľanoch v barokovej kaplnke Povýšenia sv. Kríža a vo Francúzsku. Od 17. do 19. storočia značná časť pozemkov patrila grófskej rodine SZIRMAYOVCOV, ktorí sú pochovaný v rodinnej hrobke, ktorá sa nachádza pod rímskokatolíckym farským kostolom sv. Michala archanjela.

Po nich prevzal pozemky gróf PÉCHY a posledným majiteľom pozemkov bol veľkostatkár Gejza PULSZKÝ. Prvá zmienka o škole v obci pochádza z roku 1799 a je spojená s menom grófa Jozefa Tomáša SZIRMAYA, ktorý ju zriadil. Šarišské Michaľany sa stali známe aj vďaka unikátnym archeologickým nálezom. V katastri obce sa nachádza archeologický známa a významná osada z mladšej doby kamennej, ktorá leží na ostrohu zvanom Fedelemka. Druhým významným archeologickým náleziskom je lokalita Nad Imunou, ktorá sa nachádza na rozhraní obcí Šarišské Michaľany a Ostrovany, kde sa našli zlomky keramiky z mladšej doby kamennej, doby bronzovej, rímskej, slovanskej a stredoveku. Obec je rodiskom básnika, dramaturga, divadelníka a publicistu Jula ZBOROVJANA 1921 – 1974 a tiež pre obyvateľov menej známeho jezuitu RNDr. Mateja Tibora TLUČKU SJ 1902 – 1995.

Medzníky obce Šarišské Michaľany

Medzi ďalšie významné medzníky vývoja našej obce možno spomenúť rok 1956, kedy sa začala výroba v zdravotníckom podniku Imuna. Od tohto obdobia obec sa začína postupne meniť. Vzniká nové sídlisko, vzrastá počet obyvateľov, rozširuje sa obchodná sieť, vznikajú nové ulice a obec postupne nadobúda charakter malého mestečka. Významné športové úspechy dosahujú tunajší stolní tenisti. K ďalším reprezentantom obce patrí aj Detský domov Slon, ktorý je známy nielen na Slovenku, ale aj v zahraničí. Jeho patrónmi sú už dnes nežijúci čestný občania obce Jiří a Helena RŮŽIČKOVCI.

Súčasnosť obce

V súčasnej dobe má obec takmer 3000 obyvateľov a patrí k najväčším obciam prešovského a Sabinovského okresu. Chotár obce má rozlohu 933 hektárov. Vo svojej histórii prešla obec mnohými obdobiami, ktoré sa odzrkadlili na jej vzhľade, na jej prosperite, ale najmä na živote jej obyvateľov.

Časti obce Šarišské Michaľany

„Na hure“ - horná časť obce okolo kostola
„Sídlisko“ - sídlisko vybudované v roku 1956 pri vzniku podniku Imuna
„Dzedzina“ - južná časť obce vľavo od hlavnej cesty
„Nové ulice“ - západná časť za kaštieľom smerom na Sabinov

zdroj: Marek Sekerák - Šarišské Michaľany

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané