Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Polarizačný filter
  Filter, ktorý sa používa na odstránenie odleskov vo fotografii a na zvýraznenie farieb počas slnečného dňa.
 • Ni-MH
  Niklo-metalhybridné dobíjateľné batérie. Používajú sa v prenosných elektrických zariadeniach. Sú predchodcami lítiových batérií.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána Dubovica

 
 

Obec: Dubovica

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.10.2012

Miniplanéta

49.134766,20.952974

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Dubovici

Pravdepodobne už v 13. storočí stál v Dubovici kostol, ale spoľahlivé správy máme až po roku 1330, kedy sa vo farnosti spomína farár Mikuláš. (Zoznam všetkých kňazov pozri – kňazi vo farnosti) V roku 1636 sa počas seniorskej vizitácie spomína starobylý kostol, ktorý slúžil protestantom.

Ďalšia protestantská vizitácia sa konala v roku 1691. Dekrét píše, že kostol je opravený, murovaný a odpust sa slávi na sviatok Očisťovania Panny Márie, čo je veľmi podivuhodné.

Po znovunavrátení kostola katolíkom zo záznamu z vizitácie z roku 1733 sa dozvedáme, že kostol je starobylý, konsekrovaný, vyhovuje kapacitou, je primerané vybavený, murovaný s vežou a zasvätený Očisťovaniu Panny Márie. Kostol bol obohnaný múrom. V kostole boli tri oltáre. Vo veži boli tri zvony. Najväčší bol signifikovaný a znak pripomínal postavu Panny Márie.

Ďalšie dva zvony odbíjali každú štvrť hodinu vo vežových hodinách. Ďalší zvon bol nad presbytériom v tzv. sankustníku. Podľa biskupskej vizitácie, ktorú vykonal už Jágerský biskup František Barkóci v r. 1749 sa dozvedáme, že kostol nemá znaky konsekrácie.

Prvý podrobnejší popis kostola máme z vizitácie biskupa Karola Esterháziho (koniec 18. storočia). O kostole bolo zapísané, že je postavený z kameňa a v sanktuáriu je zaklenutý klenbou. To nepriamo dosvedčuje, že loď mala ešte rovný strop. Z ľavej strany kostola stála sakristia, ktorá bola zaklenutá klenbou. Chór v kostole bol taktiež murovaný, na ktorom bol inštalovaný organ s ôsmimi registrami.

Pri kostole stála veža. Pod kostolom bola vybudovaná krypta, ktorú dal postaviť Karol Dobaj a v čase vizitácie v nej boli tri rakvy. Po ukončení vizitácie dal biskup záverečné pripomienky k vizitačnému dekrétu. V šiestom bode biskup vyzýva, aby sa kostol v Dubovici opravil.

 

zdroj: farnostdubovica.wordpress.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané