Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Pixel
  Najmenšia jednotka obrazovej informácie. Digitálnu fotografiu tvoria body, každý z nich je charakterizovaný svojou farbou. Pixelmi nazývame aj svetlocitlivé body snímača fotoaparátu.
 • Elektronický hľadáčik
  Malý displej, zobrazujúci obraz, ktorý vidí fotoaparát cez objektív. Fotoaparáty s elektronickým displejom sa nazývajú aj nepravé zrkadlovky.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol sv. Demetra v Ražňanoch

 
 

Obec: Ražňany pri Sabinove

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 28.09.2011

Miniplanéta

49.081129, 21.083182

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Ražňany - prvá písomná zmienka

Prvá písomná zmienka o usadlosti je z roku 1248, kedy sa spomína ako súčasť panstva hradu Šariš. Zrumenený drevený hrádok, resp. zvyšky po jeho zemných opevneniach, ležia na temene vrchu Býkoš (513 m n. m.). Miestna tradícia nazýva návršie aj “Várhed” – hradný vrch. Na dne priekopy sa našli popri zuhoľnatených trámoch, bronzovej troj lístkovej ozdôbke, hrote zo šípu s napichovacím tŕňom i minca kráľa Belu IV. a úlomky keramiky z 13. storočia. Tieto skutočnosti nasvedčujú vypáleniu hrádku počas tatárskeho vpádu.

Ražňany - história obce

Pravdepodobne z dvoch usadlostí Nyars a Ardo vznikla postupne obec Ňaršany, ktoré jestvovali už v 11. a 12. storočí (1427 Nyars a Ardo - dve usadlosti, 1428 Ardo-Nyars, 1466 Nyarsardo, 1773 Narssany, 1920 Ňaršany, 1948 Ražňany). Už od roku 1863 sa v obci pestujú povestné "ňaršanské" čerešne v rozsiahlych čerešňových sadoch (Ortvane, Pace).

Oblasť v okolí obce patrila v stredoveku a začiatkom novoveku k hospodársky vyspelým častiam, čo vyplývalo z vtedajších spoločensko-politických pomerov (blízkosť Sabinova jedného z piatich hornouhorských miest známych pod názvom Pentapolitana). Priaznivá poloha zabezpečila nebývalý rozmach. Tento rozvoj pribrzdili stavovské povstania v 17. a 18. storočí. Kapitalistické podnikanie sa obce dotklo úplne nepatrne. Ani výstavba železníc v okolí obce nepodnietila rozvoj hospodárstva. Hospodárska zaostalosť a veľký nedostatok pracovných miest viedlo v posledných desaťročiach 19. storočia a v prvých rokoch 20. storočia k masovému vysťahovalectvu obyvateľstva.

Poľnohospodárstvo v obci

Až výstavba nových výrobných závodov v najbližších mestách po roku 1945 dala základ ďalšiemu hospodárskemu rozvoju. Pre obec bolo strategické vybudovanie závodu na výrobu nábytku a tehelňa v Sabinove, ktoré poskytovali pracovné príležitosti aj pre obyvateľov Ražňan. V obci sa postupne rozvinula poľnohospodárska výroba, ktorá mala v obci dobré podmienky (priaznivá klíma, blízkosť vodných zdrojov i dostatok zrážok). Pestujú sa hlavne obilniny, krmoviny a zemiaky. V živočíšnej výrobe sa zameriava najmä na chov dobytka a oviec. Dnes sú rozšírení najmä malopoľnohospodári, ktorí pestujú len pre vlastnú spotrebu.

Zdroj: www.saris.eu.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané