Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Pamäťový efekt
    Zníženie kapacity batérie, prejavuje sa tak, že batéria zdanlivo stratí svoju kapacitu, kratšie sa nabíja a rýchlejšie sa vybíja.
  • Hyperfokálna vzdialenosť
    Najmenšia vzdialenosť, pri ktorej je hĺbka ostrosti maximálna. Objekty sú ostré od vzdialenosti polovice hyperfokálnej vzdialenosti po nekonečno.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Greckokatolícky kostol v Sabinove

 
 

Obec: Sabinov

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 13.07.2011

Miniplanéta

49.101121, 21.102003

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Greckokatolícky kostol v Sabinove  

Greckokatolícky kostol v Sabinove
(zobrazená panoráma)

Kostoly a Kaplnky

Panorámy prírody

Nezvyčajné panorámy

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História gréckokatolíckej cirkvi

Hoci počiatky samostatnej gréckokatolíckej farnosti v meste Sabinov sú zviazané až s príchodom misionárov otcov redemptoristov na koncu prvej polovice 20. storočia (chrám bol postavený už na jeho začiatku), prítomnosť gréckokatolíckych veriacich môžeme doložiť už oveľa skôr.

Podľa záznamov z Magistrátu mesta Sabinova uložených v Štátnom oblastnom archíve v Prešove v časti Knihy sa dozvedáme, že gréckokatolíci sa do mesta prisťahovali z blízkych obcí, v ktorých žili príslušníci byzantského obradu a ich prítomnosť je istá po roku 1711.

Spočiatku nepatrili k vyšším spoločenským vrstvám, zaoberali sa poľnohospodárstvom a inými sezónnymi prácami. Nemali na pôde mesta vlastnú cirkevnú organizáciu, ale ako filiálka patrili k farnosti Drienica. Ich počet vzrastal úmerne pokračujúcemu prisťahovalectvu. Tak v roku 1771 žilo v Sabinove 131 gréckokatolíkov a v roku 1772 narástol na 175 a ich podiel na konfesijnej skladbe obyvateľstva predstavoval 6,7 %, resp. 9 %.

Podľa Schematizmu (rukopis) Mukačevskej eparchie z roku 1788 v Sabinove žilo 203 gréckokatolíckych veriacich. Podľa počtu veriacich tvorili najväčšiu filiu drienickej (šomskej) farnosti. Farnosť bola dotovaná mestom. Farár dostal (okrem naturálnych dávok, štóly a užívania polí) plat z mestskej pokladnice, začiatkom 19. storočia vo výške 60 zlatých, neskôr 150 zlatých.

História kostola

Magistrát sa snažil zbaviť patronátneho práva voči drienickej farnosti a obmedzoval ju v dovtedajších užívateľských právach (slobodná ťažba dreva). Farár však do konca storočia dostával od mesta 200 zlatých ročne a mal právo na isté množstvo dreva z mestských lesov. Vzhľadom na rýchly početný rast, rozhodli sa gréckokatolíci v Sabinove pre stavbu vlastného chrámu. Základný kameň posvätil drienický farár Michal Repák 10. septembra 1899. Na nový chrám prispel Sabinovský občan Juraj Antol sumou 7 000 zlatých. O jeho veľkých zásluhách svedčí aj pamätná tabuľa v pred­sieni chrámu. Hrobka tohto dobrodincu je v kaplnke Nanebovstúpenia Pána v Šarišských Sokolovciach.

Na žiadosť prešovského gréckokatolíckeho biskupa sa mesto zaviazalo poskytnúť na stavbu kostola bezplatne miesto a materiál (všetok kameň, 50 m3 dreva a 10 000 tehál).

Na začiatku 20. storočia Gréckokatolícka cirkev v Sabinove už bola druhou najsilnejšou (najpočetnejšou), predstavujúcou 18,5 % obyvateľov mesta. Najvýznamnejšou udalosťou v živote miestnych gréckokatolíkov bolo posvätenie nového chrámu zasvätenému sv. Jurajovi, veľkomučeníkovi. Posviacku vykonal dňa 30. mája 1904 prešovský biskup Dr. Ján Vályi.

zdroj: www.grkat-sabinov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané