Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Skreslenie
  Sférická chyba objektívov, ktorá spôsobuje zakrivenie rovných línií na fotografii. Skreslenie je zreteľnejšie u objektívov s príliš krátkym ohniskom.
 • Smerné číslo blesku
  Udáva silu blesku, teda jeho dosah v metroch pri clonovom čísle 1 a citlivosti ISO 100. Pre iné hodnoty nastavenia clony a citlivosti sa dá dosah blesku vypočítať.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Kalvínsky kostol v Košiciach

 
 

Obec: Košice

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 14.10.2012

Miniplanéta

48.722718,21.259757

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kalvínsky kostol v Košíciach

Zo všetkých košických kostolov má najpohnutejšiu minulosť. Košice pri reformácii prijali zväčša lutherovú vieru. Títo "protestujúci" však sami boli náboženskými neznášanliví a obcovali sa tvrdo najme proti kalvínom. Z kostolov, ktoré skonfiškovali kalvínom im nechceli dať žiaden do užívania. A tak parcelu pre kalvínsky kostol, faru a školu vymedzil kalvínsky palatín (zástupca katolíckeho, ale rozhľadeného kráľa Habsburgovca) na Mäsiarskej ulici.

Po vybudovaní tohoto komplexu ho zabrala armáda. Neskôr, po jeho vyprázdnení ho dostali uršulínky, opätovne armáda a tak dookola. Kalvíni dostali mimo hradieb náhradný pozemok. Na jeho časti si vybudovali dočasný drevený objekt. Zvyšok pozemku predali a keď opevnenie mesta stratilo opodstatnenie, lebo turecké nebezpečenstvo pominulo, odkúpili starý vojenský sklad vybudovaný do hradieb na Hrnčiarskej ulici.

V rokoch 1805 - 1811 tento objekt prestavali na svoj kostol s novou štíhlou vežou. Interiér kostola ja úplne prostý, z dreveného kostola preniesli sem iba bohoslužobné nádoby. Jediným pôsobivým artefaktom je tu kazateľnica. V exteriéri smerom od Hlavnej ulici tvorí západné priečelie kostola so štíhlou 48 m vysokou vežou peknú pohľadovú dominantu. Na vežu bol nasadený kovový kohút z r. 1589, ktorý bol predtým umiestnený na severnej veži Dómu sv. Alžbety.

 

zdroj: kosice.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané