Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Interná pamäť
  Zabudovaná pamäť fotoaparátu, v ktorej sa uchovávajú údaje, ako nastavenie expozičných parametrov, náhľad fotografie v elektronickom hľadáčiku, prípadne niekoľko fotografií ak chýba pamäťová karta.
 • Autofokusový ostriaci bod
  Bod na ktorý ostrí fotoaparát. Každý fotoaparát ho ma umiestnený v strede snímanej scény. Niektoré fotoaparáty majú viac ostriacich bodov.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Kaplnka svätého Michala v Košiciach

 
 

Obec: Košice

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 14.10.2012

Miniplanéta

48.71977,21.258231

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kaplnka svätého Michala v Košiciach

Pochádza pravdepodobne z prvej polovine 14.storočia a vždy bola príslušenstvom farského kostola. Bola vybudovaná ako cintorínska kaplnka uprostred cintorína vo vnútri mesta, ktorý sa rozprestieral od dómu na juh na niekdajšom ostrove, vytvorenom Čermeľským potokom - na mieste terajšieho parku na Hlavnej ulici. Kaplnka je zasvätená svätému Michalovi, sprievodcovi duší na druhý svet. Spodná stavba kaplnky slúžila ako ossarium - kostnica pre kostné pozostatky, vykopané pri prekopávke cintorína pre nové hroby.

Vrchná stavba slúžila pre zádušné omše. K jej severnej strane bola v r. 1508 vystavaná bočná loď, ktorá pri jej obnove v r. 1902 - 1904 bola zbúraná. Pri tejto príležitosti sa do jej vonkajších stien zamurovalo 17 starých náhrobých kameňov z bývalého cintorína zo 14.-17. storočia, aby sa tak zachovali pred zničením. Jej vonkajšia výzdoba je gotická, vežička je založená na strešnej konštrukcii. Na oltári v kaplnke je znázornený patrón mŕtvych sv. Michal archanjel, ako premáha satana - draka.

Po jej bokoch sú archanjeli Rafael a Gabriel. V interiéri je pekné kamenné tabernákulum, plastika "ecce homo " a zvyšky stredovekých nástenných malieb. Nad dverami do sakristie je umiestnený najstarší erb Košíc. Kaplnka slúžila v jednom období ako slovenský kostol, zatiaľ čo dóm bol kostolom nemeckým a maďarským.

 

zdroj: kosice.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané