Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Paralaxa
  Posunutý obraz scény v hľadáčiku vzhľadom k obrazu, ktorý sa prenesie cez objektív na fotografiu. Paralaxa sa vo fototechnike vyskytuje u priehľadových hľadáčikov.
 • Hľadáčik
  Otvor vo fotoaparáte, cez ktorý sa fotograf pozerá na scénu. Okrem fotografovanej scény sa v hľadáčiku zobrazujú rôzne informácie nastavení fotoaparátu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie v Košiciach

 
 

Obec: Košice

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 14.10.2012

Miniplanéta

48.727917,21.234188

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba virtuálnych prehliadok, 360° produktové fotografie, reklamné fotografie, fotografovanie svadieb

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie v Košiciach

Poschodový kalvársky kostol, postavený v rokoch 1742-1758, prevzalo po rozpustení jezuitského rádu (1773) vojsko a premenilo ho na skladište. Po napoleonských vojnách ho vrátili cirkvi, v roku 1820 opravili a znovu vysvätili. Pri oprave kostola v roku 1870 nahradili nízku drevenú vežičku dnešnou murovanou vežou.

Poloha Kalvárie

Kalvária je situovaná na svahu mierneho návršia severozápadne od centra mesta.
Súbor s najväčším kalvárskym kostolom na Slovensku, postavený kedysi za mestom, dnes nájdeme už ako súčasť obytnej zóny mesta

História Kalvárie

Košickú kalváriu pôvodne ju tvorilo deväť kaplniek postavených v rokoch 1757-1758. Kaplnky jednotlivých zastavení striedavo lemujú chodník po obidvoch stranách. Prvých šesť postavených zastavení predstavovalo výjavy Modliaceho sa Krista na Olivovej hore, Zajatie, Vypočúvanie pred Kajfášom, Bičovanie, Tŕním korunovanie a Ecce homo. Za prvými šiestimi zastaveniami boli s väčším odstupom vybudované ďaľšie tri. Z nich je známe len zastavenie Stretnutie so sv. Veronikou, výjavy zvyšných dvoch sa v archívnych prameňoch nespomínajú. Môžme však predpokladať, že išlo o scény vyzliekanie rúcha a pribíjanie na kríž. Celkový sled výjavov je teda podobný s dnes už nedochovanou Kalváriou v Bratislave, ktorá mala tiež deväť zastavení. V roku 1849 bol z južnej strany Kalvárie zriadený cintorín. Následne boli v druhej polovici 19. storočia kalvárske kaplnky postupne obnovené a prestavané na rodinné hrobky jednotlivých prispievateľov ich obnovy. V rokoch 1844 - 1896 pribudlo ďaľších sedem zastavení, z toho dve posledné ako mariánske kaplnky. Ich mariánske zameranie môže súvisieť s dovŕšeným počtom dovtedy postavených 14 kaplniek a premenou ich vnímania ako súbor Krížovej cesty - aj keď tá má odlišný sled zastavení ako Kalvárska cesta. Pri bližšom pohľade zistíme, že sú mierne odlišné medzi sebou veľkosťou aj stavebným prevedením. Figurálne výjavy zastavení nájdeme za mrežami v rôzne zachovanom stave. Záver súboru je veľkolepo stvárnený. Tvorí ho kostol Sedembolestnej Panny Márie. Jeho stavba trvala vyše dvoch desaťročí v rokoch 1737 až 1758. Jeho stavba trvala vyše dvoch desaťročí v rokoch 1737 až 1758. Pred kostolom v dnešnej správe rehole saleziánov je súsošie s Ukrižovanými, realizované postavami na samostatných podstavcoch. Celý areál Kalvárie bol vo svojej histórii viackrát obnovovaný, naposledy začiatkom 90. rokov 20. storočia po príchode saleziánov.

zdroj: lisinovic.blog.sme.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané