z fotografického slovníka
- Manuálne ostrenie
Využíva sa v prípadoch, kedy automatické ostrenie zlyhá. Možnosť manuálne ostriť majú výmenné objektívy zrkadloviek a niektorých vyspelých kompaktných fotoaparátov. - Blooming
Vzniká z dôvodu technickej nedokonalosti senzorov digitálnych fotoaparátov. Na fotografiách vznikajú biele prepálené plochy.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Obec Jaklovce
Územie, na ktorom Jaklovce vznikli, daroval ako donáciu gelnickému mešťanovi Hekulovi (resp. Jekulovi) uhorský kráľ Ladislav IV. (po matke nazývaný Kumánsky) pred 3. septembrom roku 1282.
V darovacej listine sa toto územie spomína ako neosídlený les a kráľ ho vyňal z rozsiahleho chotára kráľovského mesta Gelnica. (Listina je v plnom znení uverejnená v diele I. Borsa: Regesta regnum stirpis Arpadianae 11/2-3, s. 295, č. 3162.)
Jaklovce sa prvýkrát v listinách spomínajú v roku 1292.V roku 1297 sa v listinách spomína aj kamenný kostol. Komes Hekul sa nestal dedičným richtárom novozaloženej dediny, panovník ho však povýšil do šľachtického stavu. Hekul sa tak stal nielen zakladateľom Jakloviec, ale aj zakladateľom zemianskeho rodu Jekelfalussyovcov.
V ich rodovom erbe je znázornená ruka držiaca vytrhnutý ihličnatý strom aj s koreňmi. Jaklovce sú v listinách pomenované ako Hekul, villa Jekul (1344), Jakul, Jaklín, Jaklótz, Jeklsdorf, villa ( Dorf ) Jekliny, Jeklen, Jaklowcze (1773), Jekkelfalua, Jakkulfalua, Jekelfalva, Jakulfalva. Hekul mal veľké zásluhy na rozvoji baníctva.
Od kráľa preto získal rozsiahly majetok, ktorý siahal až po jasovské prepošstvo. Obyvatelia založených osád neplatili pozemkovú daň teragium, len urburu- desiatok baníctva.
zdroj: spis.eu.sk
Jaklovce na Wikipédií