Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Pixel mapping
  Softvérove ošetrenie chybných pixelov na snímači fotoaparátu. Nefunkčné pixely sú ignorované a v obrázku nahradené bodmi vytvorenými interpoláciou.
 • Pamäťový efekt
  Zníženie kapacity batérie, prejavuje sa tak, že batéria zdanlivo stratí svoju kapacitu, kratšie sa nabíja a rýchlejšie sa vybíja.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Jaklovce

Územie, na ktorom Jaklovce vznikli, daroval ako donáciu gelnickému mešťanovi Hekulovi (resp. Jekulovi) uhorský kráľ Ladislav IV. (po matke nazývaný Kumánsky) pred 3. septembrom roku 1282.

V darovacej listine sa toto územie spomína ako neosídlený les a kráľ ho vyňal z rozsiahleho chotára kráľovského mesta Gelnica. (Listina je v plnom znení uverejnená v diele I. Borsa: Regesta regnum stirpis Arpadianae 11/2-3, s. 295, č. 3162.)

Jaklovce sa prvýkrát v listinách spomínajú v roku 1292.V roku 1297 sa v listinách spomína aj kamenný kostol. Komes Hekul sa nestal dedičným richtárom novozaloženej dediny, panovník ho však povýšil do šľachtického stavu. Hekul sa tak stal nielen zakladateľom Jakloviec, ale aj zakladateľom zemianskeho rodu Jekelfalussyovcov.

V ich rodovom erbe je znázornená ruka držiaca vytrhnutý ihličnatý strom aj s koreňmi. Jaklovce sú v listinách pomenované ako Hekul, villa Jekul (1344), Jakul, Jaklín, Jaklótz, Jeklsdorf, villa ( Dorf ) Jekliny, Jeklen, Jaklowcze (1773), Jekkelfalua, Jakkulfalua, Jekelfalva, Jakulfalva. Hekul mal veľké zásluhy na rozvoji baníctva.

Od kráľa preto získal rozsiahly majetok, ktorý siahal až po jasovské prepošstvo. Obyvatelia založených osád neplatili pozemkovú daň teragium, len urburu- desiatok baníctva.

zdroj: spis.eu.sk

icon WikipediaJaklovce na Wikipédií

 

Panorámy obce Jaklovce

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy obce Jaklovce na Google Maps

 
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané