Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • NEF
  Nikon Electronic Format, skrátene NEF, je špeciálny formát súborov RAW spoločnosti Nikon. Používa sa na uchovávanie dát v digitálnych zrkadlovkách.
 • Expozícia
  Celkové množstvo svetla, ktoré dopadne na fotografické médium . Správnu expozíciu ovplyvňujú tri parametre: ISO citlivosť, clona a expozičný čas.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Farský kostol sv. Jána apoštola a evanjelistu v Krompachoch

 
 

Obec: Krompachy

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.11.2012

Miniplanéta

48.909424,20.873734

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Farský kostol svätého Jána apoštola a evanjelistu v Krompachoch

Pôvodný rímskokatolícky kostol bol gotický, dokončený a konsekrovaný v roku 1424, prebudovaný roku 1498. Ďalšia zmienka o kostole siaha do 17. storočia - rok 1680, uvádza sa v nej, že kostol bol opravený kňazom Františkom Hanáciom, ktorý dal opraviť aj kaplnku sv. Magdalény (v súčasnosti farnosť Kluknava). Súčasný kostol je postavený v roku 1774, na mieste starého, spomína sa to v Histórii Dómus.

Roku 1910 bol kostol predĺžený o 2 metre, neskôr sa vybudovalo oratórium nad sakristiou, železný kovaný plot okolo kostola a vytvoril sa bočný vchod.

O 2 roky neskôr bol kostol vymaľovaný Júliusom Adamom. Bolo to obdobie veľmi náročné najmä po finančnej stránke. Vítražné okná Pána Ježiša, Panny Márie a sv. Jána zhotovil Walfes Gida.

Terajší hlavný oltár vyrezal Jozef Rifesser, oltárny rezbár z mestečka St. Ulrich Groden z Tirolska v roku 1912. Dnes sa táto časť Tirolska nachádza v severnom Taliansku. Tento autor vyrezal aj bočné oltáre a kazateľnicu. Na farskom úrade sa zachovala kúpnopredajná zmluva o diele. Je veľmi chvályhodné že firma Bames rodiny Messnerových, ktorá pôsobi v našom meste je pokračovateľom tohto vzácneho tirolského rezbára. Bol to ich krstný otec.

Organ bol vytvorený Ottom Riegerom, mal byť dokončený 27. septembra 1914, na deň baníckej ofery, ale z dôvodu vypuknutia vojny bol dopracovaný až v septembri 1915. Bol vyrobený presne na mieru podľa požiadaviek farnosti v Budapešti., tiež sa nachádza zmluva o vyhotovení organa. Organovú skriňu zreštauroval Alexander Koreň v roku 1999.

 

zdroj: krompachy.fara.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané