Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Expozimeter
  Zariadenie na meranie svetelných pomerov na scéne. Digitálne fotoaparáty majú zabudovaný vlastný expozimeter, pomocou ktorého dokážu automaticky nastaviť expozíciu. Existujú aj externé expozimetre, samostatné zariadenia, ktoré slúžia na rovnaký účel.
 • Stabilizátor obrazu
  Zariadenie vo fotoaparáte, alebo objektíve, ktoré eliminuje otrasy a pomáha tým zachovať ostrosť fotografie.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Farský kostol sv. Jána apoštola a evanjelistu v Krompachoch

 
 

Obec: Krompachy

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.11.2012

Miniplanéta

48.909424,20.873734

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Farský kostol svätého Jána apoštola a evanjelistu v Krompachoch

Pôvodný rímskokatolícky kostol bol gotický, dokončený a konsekrovaný v roku 1424, prebudovaný roku 1498. Ďalšia zmienka o kostole siaha do 17. storočia - rok 1680, uvádza sa v nej, že kostol bol opravený kňazom Františkom Hanáciom, ktorý dal opraviť aj kaplnku sv. Magdalény (v súčasnosti farnosť Kluknava). Súčasný kostol je postavený v roku 1774, na mieste starého, spomína sa to v Histórii Dómus.

Roku 1910 bol kostol predĺžený o 2 metre, neskôr sa vybudovalo oratórium nad sakristiou, železný kovaný plot okolo kostola a vytvoril sa bočný vchod.

O 2 roky neskôr bol kostol vymaľovaný Júliusom Adamom. Bolo to obdobie veľmi náročné najmä po finančnej stránke. Vítražné okná Pána Ježiša, Panny Márie a sv. Jána zhotovil Walfes Gida.

Terajší hlavný oltár vyrezal Jozef Rifesser, oltárny rezbár z mestečka St. Ulrich Groden z Tirolska v roku 1912. Dnes sa táto časť Tirolska nachádza v severnom Taliansku. Tento autor vyrezal aj bočné oltáre a kazateľnicu. Na farskom úrade sa zachovala kúpnopredajná zmluva o diele. Je veľmi chvályhodné že firma Bames rodiny Messnerových, ktorá pôsobi v našom meste je pokračovateľom tohto vzácneho tirolského rezbára. Bol to ich krstný otec.

Organ bol vytvorený Ottom Riegerom, mal byť dokončený 27. septembra 1914, na deň baníckej ofery, ale z dôvodu vypuknutia vojny bol dopracovaný až v septembri 1915. Bol vyrobený presne na mieru podľa požiadaviek farnosti v Budapešti., tiež sa nachádza zmluva o vyhotovení organa. Organovú skriňu zreštauroval Alexander Koreň v roku 1999.

 

zdroj: krompachy.fara.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané