z fotografického slovníka
- Dynamický rozsah
Rozsah jasov, ktoré sú schopné zachytiť jednotlivé body snímača. Jasy scény presahujúce dynamický rozsah snímača sa na fotografii prejavujú ako prepaly a tiene (čierne plochy). - Hyperfokálna vzdialenosť
Najmenšia vzdialenosť, pri ktorej je hĺbka ostrosti maximálna. Objekty sú ostré od vzdialenosti polovice hyperfokálnej vzdialenosti po nekonečno.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Kostol svätého Michala archanjela v Richnave
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Kostoly a Kaplnky
Kostol svätého Michala archanjela v Richnave
(zobrazená panoráma)
Panorámy Slovenska na Google Maps
Kostol svätého Michala archanjela v Richnave
v roku 1776, bolo založené samostatné Spišské biskupstvo. V Rich-nave však medzitým, v roku 1767, začali stavať od základov nový kostol, a to jednak zo zbierok veriacich, ktoré vyniesli 616 zlatých, jednak z peňazí, ktoré doložil zemepán. Bol postavený na novom mieste, pretože pri kanonickej vizitácii, ktorú vykonal v roku 1780 prvý spišský biskup Karol Salbek, boli ešte pozostatky predošlého kostola sv. Michala Archanjela.
Dokončený bol v roku 1770 a konsekrovaný v roku 1771. Nový kostol mal okrem svätyne loď s tromi barokovými klenbovými poľami, sakristiu s klenbou a pribudovanú vežu. Okrem hlavného oltára sv. Michala Archanjela mal aj dva bočné oltáre. Oba boli zasvätené Panne Márii, jeden Panne Márii Ochrankyni, druhý Panne Márii cellensis (buď z Mariazellu, alebo z cisterciátskeho kláštora v Altzella pri Mei ssene). Kostol mal aj murovaný chór, na ktorom bol nový pekný organ.
Pri vizitácii v roku 1780 sa zisťoval aj majetok kostola. Z inventára možno spomenúť 6 drevených a 2 cínové svietniky na hlavnom oltári, 2 staré zástavy, starý kríž, tri zvony. Jeden z nich bol starý z roku 1676, druhý dal preliať farár Albrecht v Prešove v roku 1778. Tento i malý zvon posvätil biskup Karol Salbek v roku 1780 počas vizitácie. Kostol nemal kryptu.
Kostol dostal plnomocné odpustky od pápeža Pia VI. 11. decembra 1784 v deň svojho patróna. V chotári bol jeden kríž s medeným korpusom, ďalej dve murované kaplnky pri verejných cestách: sv. Jána Nepomuckého a Ukrižovaného Krista a Bolestnej Panny Márie, ktoré boli v dobrom stave. Okolo kostola bol obmurovaný cintorín.
Zdroj: richnava.sk