Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Dynamický rozsah
    Rozsah jasov, ktoré sú schopné zachytiť jednotlivé body snímača. Jasy scény presahujúce dynamický rozsah snímača sa na fotografii prejavujú ako prepaly a tiene (čierne plochy).
  • Rozlíšenie
    Počet, alebo hustota bodov, ktorú dokáže digitálne zariadenie nasnímať, alebo zobraziť. Rozlíšenie je jedným z parametrov fotoaparátov, monitorov, tlačiarní, alebo skenerov.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Mesto Nymburk

Územie dnešného mesta bolo osídlené už v praveku už mladšej dobe bronzovej bolo sídlisko opevnené valom a priekopou.
Pred rokom 1278 tu nechal kráľ Přemysl Otakar II. založiť kráľovské mesto. V tej istej dobe tu bol postavený hrad. Nymburk patril k mestám ktorých úlohou bolo chrániť Prahu a Kutno horu.
V roku 1278 tu bol cez rieku Labe postavený most a úloha mesta spočíval tiež aj ochrane mosta. Výstavba mesta pokračovala do 30. rokov 14. storočia. Na prelome 13. a 14. storočia boli okolo mesta vybudované silné ochranné hradby. V roku 1421 stáli obyvatelia mesta na strane husitov až do doby bitky pri Lipan.
Za obdobie vlády Jagelovcov mesto značne rozkvitalo a získalo rad privilégií. V období renesancie bola v meste postavená reprezentatívne radnice a rad meštianskych domov.
V období tridsaťročnej vojny mesto postihol krutý osud. Mesto stratilo všetky svoje privilégiá, niekoľkokrát bolo napadnuté a vyplienené a v roku 1631 ho Sasi vypálili.Znovu bolo mesto vypálené v roku 1634, obhorené trosky boli zbúrané a obyvateľstvo bolo povraždené.
Z tejto udalosti sa mesto úplne nespamätalo a oprava poškodených stavieb trvala veľmi dlhú dobu. Už tak pomalý rozvoj mesta bol ešte spomalený niekoľkých požiare a v dôsledku toho stratilo mesto svoj ​​pôvodný starobylý vzhľad. O poznanie lepšie sa začalo mesto dariť po zavedení železnice v rokoch 1870 až 1873, kedy sa Nymburk stal dôležitou železničnou križovatkou.

zdroj: turistik.sk

icon WikipediaNymburk na Wikipédii

 

Panorámy mesta Nymburk

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

 
 

Panorámy mesta Nymburk na Google Maps

 
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané