Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Citlivosť ISO
  Rovnako ako u filmových fotoaparátov vyjadruje ISO citlivosť filmu, u digitálnych vyjadruje citlivosť senzora.
 • Kelvinova stupnica
  Stupnica pre meranie teplôt. Hodnoty sa vyjadrujú v kelvinoch (K). Kelviny sa tiež používajú na vyjadrenie farebnej teploty svetla.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Mesto Nymburk

Územie dnešného mesta bolo osídlené už v praveku už mladšej dobe bronzovej bolo sídlisko opevnené valom a priekopou.
Pred rokom 1278 tu nechal kráľ Přemysl Otakar II. založiť kráľovské mesto. V tej istej dobe tu bol postavený hrad. Nymburk patril k mestám ktorých úlohou bolo chrániť Prahu a Kutno horu.
V roku 1278 tu bol cez rieku Labe postavený most a úloha mesta spočíval tiež aj ochrane mosta. Výstavba mesta pokračovala do 30. rokov 14. storočia. Na prelome 13. a 14. storočia boli okolo mesta vybudované silné ochranné hradby. V roku 1421 stáli obyvatelia mesta na strane husitov až do doby bitky pri Lipan.
Za obdobie vlády Jagelovcov mesto značne rozkvitalo a získalo rad privilégií. V období renesancie bola v meste postavená reprezentatívne radnice a rad meštianskych domov.
V období tridsaťročnej vojny mesto postihol krutý osud. Mesto stratilo všetky svoje privilégiá, niekoľkokrát bolo napadnuté a vyplienené a v roku 1631 ho Sasi vypálili.Znovu bolo mesto vypálené v roku 1634, obhorené trosky boli zbúrané a obyvateľstvo bolo povraždené.
Z tejto udalosti sa mesto úplne nespamätalo a oprava poškodených stavieb trvala veľmi dlhú dobu. Už tak pomalý rozvoj mesta bol ešte spomalený niekoľkých požiare a v dôsledku toho stratilo mesto svoj ​​pôvodný starobylý vzhľad. O poznanie lepšie sa začalo mesto dariť po zavedení železnice v rokoch 1870 až 1873, kedy sa Nymburk stal dôležitou železničnou križovatkou.

zdroj: turistik.sk

icon WikipediaNymburk na Wikipédii

 

Panorámy mesta Nymburk

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

 
 

Panorámy mesta Nymburk na Google Maps

 
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané