Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • NiCd
  Nabíjateľná batéria do prenosných zariadení, dnes nahrádzaná výkonnejšími a ľahšími LiIon batériami.
 • Farebný šum
  Farebný šum vzniká pri fotografovaní v slabých svetelných podmienkach, najmä ak je nastavená vysoká citlivosť snímača. Na celej fotografii je množstvo rôznofarebných rušivých bodov.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Jakabov palác v Košiciach

 
 

Obec: Košice

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 14.10.2012

Miniplanéta

48.721694,21.262571

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Jakabov palác v Košiciach

Romantický palác na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice pre seba postavil staviteľ a majiteľ tehelne Peter Jakab (1834-1903) podľa projektu svojich synov Árpáda (1861-1927) a Gejzu (1863-1915). Zabudované do neho boli aj kamenné prvky, ktoré získali ako vyradené z Dómu sv. Alžbety, keď dodávali stavebný materiál na jeho prestavbu.

Výstavba paláca bola dokončená roku 1899. Jakabovci boli jeho vlastníkmi do roku 1908, keď sa najstarší Petrov syn Arpád Jakab odsťahoval do Budapešti. Palác predal Hugovi Barkányimu. Po druhej svetovej vojne palác prešiel do majetku mesta. V apríli až máji 1945 tam pár dní sídlil prezident obnovenej Česko-Slovenskej republiky Edvard Beneš.

Po roku 1989 si na palác uplatnila reštitučný nárok Barkányiho dcéra Katarína Póšová. Súd v roku 1996 rozhodol, že patrí do dedičstva po Barkányiovcoch, ale o tri roky naopak rozhodol, že nepatrí a v roku 2001 zasa, že patrí. Mesto rozsudok napadlo.

V roku 2005 súd rozhodol, že vlastníkom paláca je mesto, ale údajná majiteľka sa proti rozhodnutiu odvolala. Medzičasom zomrela a súd musel hľadať jej dedičov. V rokoch 1992 – 2000 v budove sídlila Britská rada (British Council). V dôsledku neujasnených vlastníckych vzťahov bol potom Jakabov palác mimo prevádzky. O opravy a nevyhnutnú údržbu sa staralo mesto Košice.

V decembri 2010 Odvolací senát Krajského súdu potvrdil rozsudok, ktorým Okresný súd Košice I rozhodol, že výlučným vlastníkom pozemkov a stavby Jakabovho paláca je mesto Košice.

 

zdroj: obnova.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané