Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Makrofotografia
    Režim fotoaparátu, v ktorom je možné fotografovať objekty z veľmi krátkej vzdialenosti. Pojmom makro sa označuje aj typ objektívu, ktorý slúži na fotografovanie veľmi malých objektov.
  • Digitálny zoom
    Priblíženie snímaného objektu na fotografii. Je to len simulácia optického zoomu. Pri jeho použití sa využíva iba časť snímača a kvalita výslednej fotografie sa zhoršuje.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Štátne divadlo a spievajúca fontána v Košiciach

 
 

Obec: Košice

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 14.10.2012

Miniplanéta

48.721336,21.25756

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Štátne divadlo v Košiciach

Košické divadlo dostalo trvalý stánok v centre mesta už v 18.storočí. V roku 1786 po dlhom uvažovaní mestská rada prijala koncepciu spojenia kaviarne a reduty s divadlom. Protektormi stavby boli gróf Michal Sztáray a gróf Mikuláš Vecsey. Prvý projekt spracovali Štefan Brocký a Jozef Ján Tallher.

Stavbu viedol Anton Schwaizer, stavebný dozor vykonával Ján Juraj Kitzling. Stavbu dokončili v novembri 1789 a v apríli 1790 dokončili interiér. Erazmus Schrott spolu s viedenským maliarom Felixom Hagelom namaľovali oponu, kulisy a dekorácie. Karol Brioschi namaľoval obrazy deviatich múz.

Južná časť slúžila divadlu, severná kaviarni a stred prevádzke a obchodu. Okrem parteru malo divadlo tri galérie s lóžami; vošlo sa sem spočiatku vyše 500 divákov. Hrať sa začalo v decembri 1788, zatiaľ iba v dokončenej sále reduty. Prvým "ensemble" bola známa Bullova spoločnosť, ktorá medzi inými predviedla Mozartov "Únos zo serailu".

Severnú časť budovy uvádzala kaviareň s biliardom a jedálňou, na poschodí sa nachádzala reduta (sála s chórom), fajčiareň, výčap (nápojovňa) a jedáleň. V roku 1828 bolo založené pánske kasíno.

 

Spievajúca fontána v Košiciach

Spievajúca fontána bola postavená v roku 1997, čím sa stala prvou, a tým aj najstaršou spievajúcou fontánou v Československu. Čaro fontány spočíva v tom, že synchrónne reaguje na vlasnú hudbu, na zvonkohru, ale aj na živú hudbu znejúcu zo Štátneho divadla.

Efekty vystrekujúcej vody v kombinácii so svetlami v piatich farbách, ktoré osvetľujú spievajúcu fontánu očaria skutočne každého.

 

zdroj: kosice.sk a visitkosice.eu

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané