Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Interná pamäť
    Zabudovaná pamäť fotoaparátu, v ktorej sa uchovávajú údaje, ako nastavenie expozičných parametrov, náhľad fotografie v elektronickom hľadáčiku, prípadne niekoľko fotografií ak chýba pamäťová karta.
  • Samospúšť
    Po stlačení spúšte fotoaparát niekoľko sekúnd čaká a až potom urobí fotografiu. Používa sa namiesto diaľkovej, alebo káblovej spúšte. Aj keď sa nepoužíva často, má mnoho možností využitia.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie v Košiciach

 
 

Obec: Košice

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 14.10.2012

Miniplanéta

48.727917,21.234188

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie v Košiciach

Poschodový kalvársky kostol, postavený v rokoch 1742-1758, prevzalo po rozpustení jezuitského rádu (1773) vojsko a premenilo ho na skladište. Po napoleonských vojnách ho vrátili cirkvi, v roku 1820 opravili a znovu vysvätili. Pri oprave kostola v roku 1870 nahradili nízku drevenú vežičku dnešnou murovanou vežou.

Poloha Kalvárie

Kalvária je situovaná na svahu mierneho návršia severozápadne od centra mesta.
Súbor s najväčším kalvárskym kostolom na Slovensku, postavený kedysi za mestom, dnes nájdeme už ako súčasť obytnej zóny mesta

História Kalvárie

Košickú kalváriu pôvodne ju tvorilo deväť kaplniek postavených v rokoch 1757-1758. Kaplnky jednotlivých zastavení striedavo lemujú chodník po obidvoch stranách. Prvých šesť postavených zastavení predstavovalo výjavy Modliaceho sa Krista na Olivovej hore, Zajatie, Vypočúvanie pred Kajfášom, Bičovanie, Tŕním korunovanie a Ecce homo. Za prvými šiestimi zastaveniami boli s väčším odstupom vybudované ďaľšie tri. Z nich je známe len zastavenie Stretnutie so sv. Veronikou, výjavy zvyšných dvoch sa v archívnych prameňoch nespomínajú. Môžme však predpokladať, že išlo o scény vyzliekanie rúcha a pribíjanie na kríž. Celkový sled výjavov je teda podobný s dnes už nedochovanou Kalváriou v Bratislave, ktorá mala tiež deväť zastavení. V roku 1849 bol z južnej strany Kalvárie zriadený cintorín. Následne boli v druhej polovici 19. storočia kalvárske kaplnky postupne obnovené a prestavané na rodinné hrobky jednotlivých prispievateľov ich obnovy. V rokoch 1844 - 1896 pribudlo ďaľších sedem zastavení, z toho dve posledné ako mariánske kaplnky. Ich mariánske zameranie môže súvisieť s dovŕšeným počtom dovtedy postavených 14 kaplniek a premenou ich vnímania ako súbor Krížovej cesty - aj keď tá má odlišný sled zastavení ako Kalvárska cesta. Pri bližšom pohľade zistíme, že sú mierne odlišné medzi sebou veľkosťou aj stavebným prevedením. Figurálne výjavy zastavení nájdeme za mrežami v rôzne zachovanom stave. Záver súboru je veľkolepo stvárnený. Tvorí ho kostol Sedembolestnej Panny Márie. Jeho stavba trvala vyše dvoch desaťročí v rokoch 1737 až 1758. Jeho stavba trvala vyše dvoch desaťročí v rokoch 1737 až 1758. Pred kostolom v dnešnej správe rehole saleziánov je súsošie s Ukrižovanými, realizované postavami na samostatných podstavcoch. Celý areál Kalvárie bol vo svojej histórii viackrát obnovovaný, naposledy začiatkom 90. rokov 20. storočia po príchode saleziánov.

zdroj: lisinovic.blog.sme.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané