Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Objektív s pevným ohniskom
  Má jednoduchšiu konštrukciu ako objektívy s meniteľným ohniskom, väčšiu svetelnosť a menšie rozmery a vďaka pevnému ohnisku kvalitnejšiu kresbu.
 • Megapixel
  Megapixely sa využívajú v digitálnej fotografii na vyjadrenie rozlíšenia čipu fotoaparátu. Rozlíšenie čipu fotoaparátu určuje, aké maximálne rozmery môže mať výsledná fotografia.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rotunda svätého Martina v Prahe

 
 

Obec: Praha

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 27.12.2011

Miniplanéta

50.063431,14.421409

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rotunda sv. Martina v Prahe - História

Rotunda sv. Martina pochádza z konca 11. storočia, z obdobia vlády kniežaťa Vratislava II. a je najstaršou rotundou v Prahe. So svojím priemerom 6,5 m je aj najväčší pražskú rotundou. Jej steny dosahujú šírky 1 meter.

V období tridsaťročnej vojny bola využívaná ako Matúšova. Obnovená bola v roku 1719. Po roku 1757, kedy bola opäť poškodená, prestala svojmu účelu slúžiť druhýkrát. Dokonca bola cisárom Jozefom II. zrušená. Zachránená, zrekonštruovaná a obnovená bola v polovici 19. storočia zásluhou grófa Chotka. Rekonštrukcii stavby riadil A. Baum. Pri maliarske výzdobe interiéru boli využité námety s Vyšehradského kódexu. Novorenesančnej oltár rotundy, ktorý je zhotovený zo sliveneckého mramoru, maľbami vyzdobil J. Sequens.

Rotunda sv-Martina Je najstaršia z dochovaných pražských rotunda a súčasne najstaršou zachovanou pamiatkou na Vyšehrade. Bola postavená pravdepodobne v druhej polovici 11.storočia. Na centrálnej stavbe s apsidou neobvyklého parabolického tvaru je pôvodné murivo z nevysokých tehlička, členené na apside Líšeň, ďalej lucerna s obnovenými stĺpiky, koncha apsidy a kupoly lodi. V husitských vojnách ju husiti vyplienili, v tridsaťročnej vojne v nej bola Matúšova.

V roku 1719 bol starý románsky vstup nahradený barokovým portálom a položená nová dlažba. Za bombardovanie Prahy Prusy roku 1757 bola jej stavba ťažko poškodená, v tejto súvislosti bola do jej steny zamurovaná jedna z pruských delových gúľ, ktorú tam môžeme vidieť dodnes. V roku 1784 ju cisár Jozef II. zrušil, a potom slúžila ako skladisko. Pri budovaní novej komunikácie cez Vyšehrad hrozilo rotunde jej zbúranie. Vďaka zákroku grófa Chotka, bola zachránená. Potom bola prenajatá ako obydlie pre chudobu, bol prebúraný nový vstup, v apside zriadená kuchyne a do klenby prerazený otvor pre komín. Až na sklonku 19. storočia sa ju podarilo vyšehradskej kapitule odkúpiť späť a bola obnovená, čím dostala terajšiu podobu. Bola vykonaná reromanizácia, do nového vstupu zasadený Novorománsky portál, upravená okná lucerny, doplnené štukové rímsy a okná dostala nové farebné vitráže.

zdroj: atlasceska.cz

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané