Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • EV - korekcia expozície
  Funkcia, ktorá umožňuje upraviť automatickú expozíciu. Keď fotoaparát nastaví expozíciu príliš svetlú, alebo príliš tmavú, je možnosť toto automatické nastavenie korigovať.
 • Digitálny zoom
  Priblíženie snímaného objektu na fotografii. Je to len simulácia optického zoomu. Pri jeho použití sa využíva iba časť snímača a kvalita výslednej fotografie sa zhoršuje.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Valdštejnská zahrada v Prahe - Sala Terrena

 
 

Obec: Praha

Typ: Panorámy záhrad

Dátum pridania: 27.12.2011

Miniplanéta

50.089896,14.406015

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Sala Terrena - Valdštejnská zahrada v Prahe

Valdštejnskej záhrada vznikala spolu so stavbou Valdštejnského paláca, ktorý si nechal vybudovať pre seba Albrecht z Valdštejna v rokoch 1623 - 1629. Vznikla tak skorá baroková záhrada v štýle talianskeho manýristického parku.

Prísne geometricky riešená záhrada je zovretá zo západu, severu a východu budovami samotného paláca, z juhu potom vysokým hradným múrom s oblúkmi. Vstup do záhrady je tak možný ako z Valdštejnského paláca aj hradných múrov z Letenskej ulice.
Záhrada je rozdelená do dvoch geometricky rozdielnych častí, väčšie a menšie. Vo väčšej časti sa nachádza najväčšia sala terrena v Prahe, ďalej potom voliéra, umelá kvapľová stena (jaskyňa) a štvorcová mramorová fontána s bronzovou sochou Venuše. V menšej je veľký bazén s ostrovčekom, nesúcim plastiku Herkula, skleník a jazdiareň. V kontakte oboch častí je pieskovcová fontána s vodotryskom. V oboch častiach sú voľne rozmiestnené bronzové plastiky mytologických postáv a koní.

Sala terrena je spojená priamo s palácom a tvoria ju tri mohutné oblúky podopreté zdvojenými stĺpy, interiér je vyzdobený štukovaním a mytologickými výjavmi z Trójskej vojny. Výzdobu vykonal B. Baccio di Bianco.
Voliéra je takisto tvorená oblúky arkád a ďalej balustrádovou atikou s obeliskom a vázami. Plochy medzi oblúkmi majú charakter jaskynného muriva (tzv. Grotto).

Plastiky sú dielom Adriena de Vries, avšak ide iba o presné kópie, pretože originály boli odcudzené drancujúcou švédskou armádou roku 1648. Kópie boli odliate v rokoch 1910 - 1913 z originálov pôvodných sôch.
V 18. stor. boli vykonané úpravy záhrady, kedy získala voľnejšie podobu, v štýle anglických parkov. V rokoch 1954 - 1955 došlo k ďalšej úprave záhrady. Posledná úprava prebiehala do konca roka 2001. Jej dnešná podoba tak rešpektuje pôvodnú manýristicku podobu aj s novšími barokovými prvkami.

zdroj: matkamest.cz

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané