z fotografického slovníka
- Interná pamäť
Zabudovaná pamäť fotoaparátu, v ktorej sa uchovávajú údaje, ako nastavenie expozičných parametrov, náhľad fotografie v elektronickom hľadáčiku, prípadne niekoľko fotografií ak chýba pamäťová karta. - Digitálny zoom
Priblíženie snímaného objektu na fotografii. Je to len simulácia optického zoomu. Pri jeho použití sa využíva iba časť snímača a kvalita výslednej fotografie sa zhoršuje.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Valdštejnská zahrada v Prahe - Sala Terrena
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Kostoly a Kaplnky
Panorámy záhrad
Panorámy Slovenska na Google Maps
Sala Terrena - Valdštejnská zahrada v Prahe
Valdštejnskej záhrada vznikala spolu so stavbou Valdštejnského paláca, ktorý si nechal vybudovať pre seba Albrecht z Valdštejna v rokoch 1623 - 1629. Vznikla tak skorá baroková záhrada v štýle talianskeho manýristického parku.
Prísne geometricky riešená záhrada je zovretá zo západu, severu a východu budovami samotného paláca, z juhu potom vysokým hradným múrom s oblúkmi. Vstup do záhrady je tak možný ako z Valdštejnského paláca aj hradných múrov z Letenskej ulice.
Záhrada je rozdelená do dvoch geometricky rozdielnych častí, väčšie a menšie. Vo väčšej časti sa nachádza najväčšia sala terrena v Prahe, ďalej potom voliéra, umelá kvapľová stena (jaskyňa) a štvorcová mramorová fontána s bronzovou sochou Venuše. V menšej je veľký bazén s ostrovčekom, nesúcim plastiku Herkula, skleník a jazdiareň. V kontakte oboch častí je pieskovcová fontána s vodotryskom. V oboch častiach sú voľne rozmiestnené bronzové plastiky mytologických postáv a koní.
Sala terrena je spojená priamo s palácom a tvoria ju tri mohutné oblúky podopreté zdvojenými stĺpy, interiér je vyzdobený štukovaním a mytologickými výjavmi z Trójskej vojny. Výzdobu vykonal B. Baccio di Bianco.
Voliéra je takisto tvorená oblúky arkád a ďalej balustrádovou atikou s obeliskom a vázami. Plochy medzi oblúkmi majú charakter jaskynného muriva (tzv. Grotto).
Plastiky sú dielom Adriena de Vries, avšak ide iba o presné kópie, pretože originály boli odcudzené drancujúcou švédskou armádou roku 1648. Kópie boli odliate v rokoch 1910 - 1913 z originálov pôvodných sôch.
V 18. stor. boli vykonané úpravy záhrady, kedy získala voľnejšie podobu, v štýle anglických parkov. V rokoch 1954 - 1955 došlo k ďalšej úprave záhrady. Posledná úprava prebiehala do konca roka 2001. Jej dnešná podoba tak rešpektuje pôvodnú manýristicku podobu aj s novšími barokovými prvkami.
zdroj: matkamest.cz