Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Farebný šum
  Farebný šum vzniká pri fotografovaní v slabých svetelných podmienkach, najmä ak je nastavená vysoká citlivosť snímača. Na celej fotografii je množstvo rôznofarebných rušivých bodov.
 • AE - Automatický program
  Automatická expozícia. Automatický režim fotografovania, nastavenie všetkých parametrov zabezpečí fotoaparát, fotograf iba stláča spúšť.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Farský kostol svätého Martina biskupa vo Vrsare

 
 

Obec: Vrsar

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 11.12.2014

Miniplanéta

45.150947, 13.606397

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

farského kostola svätého Martina biskupa vo Vrsare - Chorvátsko

Terajší kostol bol postavený v roku 1935 z Vrsarského kameňa, ale budovaný bol postupne a po etapách, a to od 20-tych rokov XX. storočia, súbežne s demoláciou starého farského kostola. Stavba bola dokončená v roku 1934, ale prešiel ďalší rok, kým bol portál obložený Vrsarským kameňom a boli umiestnené okná.

Preto, bol kostol vysvätený až v roku 1935 biskupom Triphun Pederzolliju, no bežne sa však považuje za rok jej výstavby.

Kostol má fasádu, ktorá končí s trojuholníkovým štítom.

Podľa pôvodného návrhu do fasády boli umiestnené dva výklenky (na oboch stranách portálu), ale tento nápad v projekte nebol prijatý (pravdepodobne v dôsledku zvýšených nákladov na výrobu výklenok).
Kostol má pozdĺžnu stavbu s hlavnou loďou a zníženými bočnými uličkami na oboch stranách oddelenými stĺpy.

Oltár je zvýšený vzhľadom k úrovni podlahy lodi. Na pilieroch sú napísané mená darcov.Tieto kapitály majú kvetinové ornamenty (dlane a volutami). Na triumfálnom oblúku na je latinský text: Faith locus iste sanctus est (To je naozaj sväté miesto).

Hlavný oltár je drevený (prijatý v roku 2008 zo sv. Eufémie z Rovinj). Oltár bol prinesený vďaka svojej nižšej hmotnosti ako svätyňa kostola, nakoľko boli ohrozené statické práce v krypte kostola. Na oltári je nová drevená socha svätého Martina, ktorá je pomerne veľká.

Bývalý hlavný oltár je z kameňa, svätostánok nad ktorým stojí socha Najsvätejšieho Srdca (dnes sa nachádza vo bočnej uličke, na pravej strane pri pohľade z hlavného oltára). Tento oltár bol odstránený, pretože je vyrobený z kameňa, a preto má veľkú hmotnosť. V rámci statických problémov vo svätyne sa sťahoval do jeho aktuálneho umiestnenia.

V dnešnom hlavnom oltáru sú sochy Panny Márie Immaculaty a svätého Jozefa.

V kostole je mramorové písmo (zo starého kostola svätého Martina, ktorý sa nachádzal v blízkosti starých dverí) s hornou časťou z dreva, socha svätého Martina Antonína Paduánskeho, sväté písmo, náboženské obrazy prístavu presbytéria (A. Macchi) zachytávajúce život svätého Martina Martina a svätého Fosca, a Kristus s otvorenou náručou uprostred oblúka.

V kostole kedysi bola socha Madony z XIV. storočia, ale bola odcudzená. Pod svätyňou je krásne zdobená kaplnka s niekoľkými starými obrazmi na stenách.

 

zdroj: zupavrsar.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané