Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Kompresia
  Proces, ktorým sa znižuje dátový objem, pričom sa musí zachovať kvalita obrazu. Existujú dve metódy kompresie, bezstratová a stratová.
 • Auto bracketing
  Funkcia fotoaparátu, ktorá zabezpečí pri jednom stlačení spúšte nasnímanie viacerých fotografií s rovnomerne odstupňovanou hodnotou niektorého z parametrov expozície.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Istrijský (župa) kraj

Istrijská župa je najzápadnejšia chorvátska župa. Rozprestiera sa na Istrijskom polostrove, po ktorom je pomenovaná. Hraničí so Slovinskom zo severu a na východe s Prímorsko-gorskokotarskou župou. Pobrežná časť polostrova meria približne 450 km. Na severovýchode krajiny v pohorí Dinárskych hor, ktoré sa tiahnu cez juh Dalmácie až po Albánsko nájdete najvyšší vrh, Učka, ktorý dosahuje výšku cca 1400 m.n.m. Zaujímavosťou regiónu je, že aj napriek svojej severnejšej polohe tu je Jadranské more najteplejšie v celej krajine.

História tohto regiónu siaha až do roku roku 6000 pred n.l., svedčia o tom aj nálezy v jaskyniach neďaleko Puly. Našli sa tu aj rôzne zbrane, nástroje a šperky zo skoršej doby železnej. Rimania Istrijský polostrov nazývali „terra magica“ . Meno „Istria“ je odvodené od Ilýrskeho kmeňa „Histri“, ktorý tu žili. Rimania ich označovali za pirátov, ktorých bolo ťažké poraziť, podarilo sa im to až v roku 177. V roku 1267 sa oblasť stala súčasťou Benátskej republiky, pod ktorú patrila až do roku 1797, keď spadla pod vládu Habsburskej monarchie. Po rozpade Rakúsko-Uhorska patrila celá Istria pod správu Talianska. Počas tohto obdobia bolo mnoho Chorvátov prenasledovaných a väznených. Oslobodene spod nadvlády Talianska prišlo až v roku 1943, po skončení vojny sa Istria pripojila k Juhoslávií. Mnoho Talianov z oblasti utieklo späť na Apeninský polostrov.

zdroj: Somturista.sk

 

Panorámy - istrijský (župa) kraj

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Panorámy prírody

Nezvyčajné panorámy

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané