Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Objektív s pevným ohniskom
  Má jednoduchšiu konštrukciu ako objektívy s meniteľným ohniskom, väčšiu svetelnosť a menšie rozmery a vďaka pevnému ohnisku kvalitnejšiu kresbu.
 • Digitálny zoom
  Priblíženie snímaného objektu na fotografii. Je to len simulácia optického zoomu. Pri jeho použití sa využíva iba časť snímača a kvalita výslednej fotografie sa zhoršuje.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Námestie Novigradu s farským kostolom

 
 

Obec: Novigrad

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 10.12.2014

Miniplanéta

45.316094, 13.558937

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Historické pamiatky Novigradu

Na mieste dnešného Novigradu stávala osada Aemonia už v antike. Neskôr tu vyrástlo mesto Neapolis. V starom mestskom centre sa dochoval rannokresťanský sarkofág, benátske domy s gotickými oknami z 15. storočia, vodojem z roku 1496 alebo neskoro gotické dvojito klenuté okno (tzv. biforium).

Staré centrum mesta bolo predtým celé obohnané hradbami s cimburím, ktorých pozostatky sú tu k videniu aj dnes a sú symbolom Novigradu. Vďaka týmto hradbám je dnes Novigrad tiež členom medzinárodnej asociácie opevnených miest (Walled Towns Friendship Circle - WTFC).

V Novigrade sa nachádzajú aj ďalšie pamiatky - napr. farský kostol Sv. Pelagia a Maximiliána rannokresťanského pôvodu s barokovým oltárom alebo mestská zvonica z roku 1883, na ktorej strechu bola roku 1913 umiestnená socha patróna, sv. Pelagia. Počas letných mesiacov je zvonica otvorená verejnosti, sú z nej krásne výhľady na Novigradskú riviéru.

Približne kilometer severozápadne od centra Novigradu sa nachádza barokový palác grófa Carla Rigo, ktorý bol postavený v druhej polovici 18. storočia. Tento palác nesie architektonické prvky typické pre letné istrijské vily.

 

zdroj: novalja.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané