Fotografický slovník

Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Objektív s pevným ohniskom
  Má jednoduchšiu konštrukciu ako objektívy s meniteľným ohniskom, väčšiu svetelnosť a menšie rozmery a vďaka pevnému ohnisku kvalitnejšiu kresbu.
 • Autofokusový ostriaci bod
  Bod na ktorý ostrí fotoaparát. Každý fotoaparát ho ma umiestnený v strede snímanej scény. Niektoré fotoaparáty majú viac ostriacich bodov.
 
 

Verzia pre mobil

Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 

Panoráma newsletter

Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 

Novinky Panorámy Slovenska

 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 
 
 
 
 
 
 
Na stránke Panorámy Slovenska si môžete aktuálne prezerať 385 panorám.
 
Dnes predstavujeme panorámu ...

Mesto Prešov v veže Rímskokatolíceho kostola sv. Mikuláša - sever

 
Mesto Prešov v veže Rímskokatolíceho kostola sv. Mikuláša - sever
 

Zaujímavosti mesta Prešov a jeho okolia

Michal Bosák

Medzi najvýznamnejších Slovákov novodobej histórie patrí Michal Bosák, rodák z Okrúhleho neďaleko Stropkova. Stal sa uznávaným bankárom v USA. Jeho podpisy figurovali na viacerých amerických bankovkách.

Zakladateľ uhorskej hydrografie

Juraj Wernher (1497- 1567) ako prvý systematicky a objektívne popísal 22 najvýznamnejších lokalít v Uhorsku, na ktorých sa nachádzali minerálne, alebo termálne pramene. Svojimi prácami významnou mierou prispel k položeniu základov hydrológie, hydrogeológie a balneológie u nás a v Európe.

Prvá zdravotnícka publikácia v slovenčine

Najznámejšou postavou z histórie 400 ročného prešovského lekárnictva je Ján Weber (1612-1684). Tento neobyčajne vzdelaný človek svojimi dielami položil základy slovenskej zdravotníckej spisby.

Najstarší hasičský zbor na Slovensku

Prvý hasičský zbor na území Slovenska bol založený v roku 1847 v Prešove. Po ňom vznikol druhý v roku 1863 v Spišských Vlachoch a tretí o päť rokov neskôr v Bratislave.

Prvenstvo v slovenskej astronómii

Prešov zaujíma v slovenskej astronómii prvé miesto. Medzi najvýznamnejších astronómov patril rodák z Linzu Izrael Hiebner. Spoločne s mestským lekárom a polyhistorom Jánom Patersonom Hainom ako prví na Slovensku zostrojili hvezdársky ďalekohľad. V roku 1948 bola ako prvá na Slovensku v Prešove otvorená Ľudová hvezdáreň.

Prvé očkovanie proti kiahňam v strednej Európe

Prvé očkovanie proti pravým kiahňam (Variola) v strednej Európe vykonal v roku 1720 Ján Adam Rayman, lekár, infekcionista, imunológ, farmaceut a polyhistor, mestský lekár mesta Prešova a župný lekár Šarišskej župy.

Gigantický meteorit na Slovensku

9. júna 1866 spadol na zem jeden z najväčších meteoritov v Európe. Meteorit, známy pod označením Kňahiňa, dopadol na lokalitu Čierna mláka v masíve Stinskej, nad obcou Zboj. Čierna mláka sa v súčasnosti nachádza na území Ukrajiny.
Priekopník modernej fotografickej optiky
Z podtatranského mesta Spišská Belá pochádza univerzitný profesor, matematik, fyzik, vynálezca portrétového objektívu, priekopník modernej fotografickej optiky a zakladateľ modernej fotografie, Jozef Maximilián Petzval. Meno slávneho vynálezcu nesie viacero ulíc európskych miest, ako aj jeden z kráterov na Mesiaci.

Odliatok lebky neandertálca

V travertínovej kope v Gánovciach pri Poprade bol objavený odliatok mozgovej kosti neandertálskeho človeka, ktorý žil v blízkosti termálneho prameňa asi pred 120 000 rokmi. Sintrový odliatok možno vidieť v stálej expozícii Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade.

 

zdroj: po-kraj.sk

zobraziť viac ...

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané