Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Redukcia šumu
  Odstránenie nežiaduceho šumu z fotografie, ktorý vzniká pri zlých svetelných podmienkach, nastavením vysokej citlivosti ISO alebo dlhým expozičným časom.
 • Bulb mode
  Funkcia, ktorá umožňuje exponovať jeden snímok neobmedzene dlhý čas. Využíva sa napríklad pri fotografovaní nočnej oblohy.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Baštová ulica s Michalskou Bránou Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 29.09.2012

Miniplanéta

48.145178,17.106114

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Baštová ulica s Michalskou Bránou v Bratislave

Baštová ulica patrí k najnavštevovanejším uličkám mesta. Vznikala dlhé stáročia postupnou zástavbou. Domy na strane smerom k centru mesta, k Hlavnému námestiu, pritom stoja na miestach, ktoré boli zastavané už v 13. - 14. storočí. Domy na strane ku Kapucínskej ulici a Župnému námestiu stavali až od konca 18. storočia.

Boli to príbytky chudobnejších ľudí, pristavané zvnútra k mestskému opevneniu. Po úradnom rušení hradieb vnútorného mesta (1774) bolo možné jednotlivé úseky hradieb kúpiť, zbúrať, postaviť na ich mieste obytné domy.

Mestské hradby pozostávali z dvoch rovnobežných múrov. Vnútorný bol oveľa vyšší, vonkajší nižší umožňoval mesto obraňovať z medzipriestoru medzi múrmi, ktorý sa volá parkan, po nemecky „der Zwinger". Príklady možno dodnes vidieť v Bratislave pozdĺž Staromestskej ulice, pri Michalskej priekope, veľmi dobre zachované sú napríklad aj hradby v neďalekom meste Bruck an der Leitha v Rakúsku.

Nie každý sa rozhodol staré stredoveké múry hradieb zbúrať. Na niektorých miestach oba múry, vonkajší i vnútorný, ponechali a budúci dom postavili medzi nimi. Najlepšie je to dnes viditeľné na Rudnayovom námestí, kde sú medzi hradné múry postavené domy 2 až 4. Zo strany nájazdu na Nový most vidno, ako je vonkajší parkanový múr nadstavaný. Rovnako boli postavené meštianske domy pozdĺž terajšej Baštovej ulice.

 

zdroj: bratislavskenoviny.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané