z fotografického slovníka
- Moiré
Rušivý efekt, ktorý vzniká prekrývaním nebo interferenciou dvoch pravidelných a málo odlišných vzorov. Môže pokaziť kvalitu digitálnych fotografií. - Interpolácia
Prevzorkovanie, vytvorenie neexistujúcich obrazových bodov z existujúcich. Vlastnosti nových obrazových bodov sa vypočítajú zo susedných existujúcich bodov pomocou špeciálnych algoritmov.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Baštová ulica s Michalskou Bránou Bratislava
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Baštová ulica s Michalskou Bránou Bratislava
(zobrazená panoráma)
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Baštová ulica s Michalskou Bránou v Bratislave
Baštová ulica patrí k najnavštevovanejším uličkám mesta. Vznikala dlhé stáročia postupnou zástavbou. Domy na strane smerom k centru mesta, k Hlavnému námestiu, pritom stoja na miestach, ktoré boli zastavané už v 13. - 14. storočí. Domy na strane ku Kapucínskej ulici a Župnému námestiu stavali až od konca 18. storočia.
Boli to príbytky chudobnejších ľudí, pristavané zvnútra k mestskému opevneniu. Po úradnom rušení hradieb vnútorného mesta (1774) bolo možné jednotlivé úseky hradieb kúpiť, zbúrať, postaviť na ich mieste obytné domy.
Mestské hradby pozostávali z dvoch rovnobežných múrov. Vnútorný bol oveľa vyšší, vonkajší nižší umožňoval mesto obraňovať z medzipriestoru medzi múrmi, ktorý sa volá parkan, po nemecky „der Zwinger". Príklady možno dodnes vidieť v Bratislave pozdĺž Staromestskej ulice, pri Michalskej priekope, veľmi dobre zachované sú napríklad aj hradby v neďalekom meste Bruck an der Leitha v Rakúsku.
Nie každý sa rozhodol staré stredoveké múry hradieb zbúrať. Na niektorých miestach oba múry, vonkajší i vnútorný, ponechali a budúci dom postavili medzi nimi. Najlepšie je to dnes viditeľné na Rudnayovom námestí, kde sú medzi hradné múry postavené domy 2 až 4. Zo strany nájazdu na Nový most vidno, ako je vonkajší parkanový múr nadstavaný. Rovnako boli postavené meštianske domy pozdĺž terajšej Baštovej ulice.
zdroj: bratislavskenoviny.sk