Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Moiré
    Rušivý efekt, ktorý vzniká prekrývaním nebo interferenciou dvoch pravidelných a málo odlišných vzorov. Môže pokaziť kvalitu digitálnych fotografií.
  • NEF
    Nikon Electronic Format, skrátene NEF, je špeciálny formát súborov RAW spoločnosti Nikon. Používa sa na uchovávanie dát v digitálnych zrkadlovkách.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Gábeľ nad šachtou Leopold Solivar

 
 

Obec: Solivar

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 08.10.2012

Miniplanéta

48.976805,21.278399

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Gábeľ nad šachtou Leopold v Solivare

Ide o historický výrobný, banský, ťažný a spracovateľský areál zachovaný v slohovom výraze z 18. storočia a začiatku 19. storočia. Pôvodná obec Soľná Baňa sa stala miestnou časťou Prešova.

Dnešný Solivar, resp. obec Soľná Baňa, je doložený z roku 1230. Soľný prameň sa uvádza v roku 1288, od 14. storočia je vo vlastníctve rodiny Šóšovcov, neskôr aj kráľa. Soľ sa získavala odparovaním, resp. varením soľanky. Od roku 1572 sa však začalo aj s ťažbou kamennej soli v šachte Leopold. V tomto období sa kvôli doprave dreva do varní vybudoval niekoľko kilometrov dlhý splavný kanál od potoka Delňa k Solivaru.

Zásadným obratom sa stal rok 1752, keď soľanka zaplavila hlavnú ťažnú šachtu Leopold, čím sa znemožnila hlbinná ťažba soli. Ťažbu kamennej soli zastavili a výrobu preorientovali na získavanie soli varením soľanky, soľného roztoku. V roku 1785 bol celý „soľnobanský handel“ podriadený cisársko-kráľovskej komore vo Viedni.

Novým medzníkom vo vývoji ťažby je rok 1925, kedy bol daný na inom mieste do prevádzky Nový Solivar v Prešove. Z dôvodu havarijného stavu zanikla v roku 1925 varňa Ferdinand i liečivé kúpele. Snaha zachrániť výrobný komplex vyvrcholila v roku 1970 vyhlásením areálu Solivar za národnú kultúrnu pamiatku.

Pamiatky historického soľného závodu má v súčasnosti v správe Slovenské technické múzeum Košice. Budova gápľa bola postavená nad ťažnou jamou Leopold, ktorá je hlboká 155 metrov. Ide o prízemnú osemuholníkovú stavbu s vysokou manzardovou strechou.

V nej je upevnený hriadeľ s obrovským navíjacím bubnom (priemer 5,6 metra), pomocou ktorého sa vyťahovali z ťažnej jamy veľké kožené mechy naplnené soľankou s objemom 5 až 7 hektolitrov. Mechanizmus gápľa poháňal záprah štyroch koní. Na svahu pod gápľom sú zásobníky soľanky, tzv. četerne. Soľanka sa v gápli vylievala z mechov do odtokových žľabov a samospádom pritekala do rezervoára. Je to rozľahlá prízemná obdĺžniková budova pilierovej konštrukcie vyplnená drevenými trámovými stenami. (...)

 

zdroj: dromedar.topky.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané