Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Priorita clony
  Poloautomatický režim fotoaparátu. Clonové číslo je nastavené ručne, expozičný čas a ISO sa nastavujú automaticky.
 • Priorita času
  Poloautomatický režim fotoaparátu. Expozičný čas je nastavený ručne, clona a ISO sa nastavujú automaticky.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckeho kostola Obetovania Pána Dubovica

 
 

Obec: Dubovica

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.10.2012

Miniplanéta

49.134973,20.953011

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Dubovici

S radikálnejšou opravou sa začalo v roku 1778, kedy miestny farár Kiseľa žiadal biskupa o povolenie exhumovať telá pochovaných pod dlážkou kostola. Od tejto doby už sa nespomínajú vežové hodiny V roku 1873 bola renovovaná veža a pravdepodobne boli zhotovené aj klenby v lodi kostola. V roku 1909 tirolský majster Jozef Rifesser zo St. Grüdenu zhotovil hlavný oltár a v tom istom roku financovala Mária Dobayová bočný oltár Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.

V roku 1907 bola k severnej strane kostola postavená kaplnka nad vstupom do krypty v ktorej je v súčasnosti 12 rakiev. Bolo by dobré urobiť archeologický výskum, lebo sú indície, že krypty sú pod celým kostolom. V roku 1913 firma Rieger Budapest inštalovala 14 registrový organ.

Počas prechodu frontu v 2. svetovej vojne bol kostol pri bombardovaní poškodený. Bola zničená strecha a nenávratne zničené okenné vitráže. Kostol bol pokrytý plechom a urobené jednoduché okná.

V 60.-tych rokoch 20. stor. sa prestaval interiér kostola. Počas účinkovania kňaza ThDr. Jána Šveca Bol prebudovaný chór a vytvorený vchod zo západnej strany pod vežou. Zároveň bol prestavaný aj organ. Posledná renovácia kostola bola v roku 1995, kedy bola rozšírená sakristia, nový krov veže a pokrytie veže medeným plechom. Takisto bol kostol so všetkými maľbami premaľovaný.

V poslednom období boli obnovené oltáre, krížová cesta a urobená generálna oprava organa. Nakoniec boli vymenené okná, vchodové dvere a vybudované nové chodníky.

K našej farnosti patrila aj filiálka Petrovenec dnes súčasť Lipan. Dnešný barokový kostol sv. Márie Magdalény bol postavený v r. 1760. Od 60-tych rokov minulého storočia bol katastrálne Petrovenec pričlenený k Lipanom a pastoračne sa o veriacich stará farnosť Lipany.

Aby bol súlad medzi príslušnosťou de iure a de facto filiálnu obec Petrovenec dekrétom z 28.5.2009 pričlenil arcibiskup-metropolita Mons. Alojz Tkáč od 1. júna 2009 plnoprávne do farnosti Lipany.

 

zdroj: farnostdubovica.wordpress.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané