Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Blooming
  Vzniká z dôvodu technickej nedokonalosti senzorov digitálnych fotoaparátov. Na fotografiách vznikajú biele prepálené plochy.
 • LCD
  Displej moderných digitálnych fotoaparátov. Slúži na zobrazenie náhľadu fotografovanej scény, prezeranie fotografií, zobrazuje rôzne nastavenia fotoaparátu. Dnešné fotoaparáty sú vybavené farebnými LCD displejmi.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckeho kostola Obetovania Pána Dubovica

 
 

Obec: Dubovica

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.10.2012

Miniplanéta

49.134973,20.953011

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Dubovici

S radikálnejšou opravou sa začalo v roku 1778, kedy miestny farár Kiseľa žiadal biskupa o povolenie exhumovať telá pochovaných pod dlážkou kostola. Od tejto doby už sa nespomínajú vežové hodiny V roku 1873 bola renovovaná veža a pravdepodobne boli zhotovené aj klenby v lodi kostola. V roku 1909 tirolský majster Jozef Rifesser zo St. Grüdenu zhotovil hlavný oltár a v tom istom roku financovala Mária Dobayová bočný oltár Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.

V roku 1907 bola k severnej strane kostola postavená kaplnka nad vstupom do krypty v ktorej je v súčasnosti 12 rakiev. Bolo by dobré urobiť archeologický výskum, lebo sú indície, že krypty sú pod celým kostolom. V roku 1913 firma Rieger Budapest inštalovala 14 registrový organ.

Počas prechodu frontu v 2. svetovej vojne bol kostol pri bombardovaní poškodený. Bola zničená strecha a nenávratne zničené okenné vitráže. Kostol bol pokrytý plechom a urobené jednoduché okná.

V 60.-tych rokoch 20. stor. sa prestaval interiér kostola. Počas účinkovania kňaza ThDr. Jána Šveca Bol prebudovaný chór a vytvorený vchod zo západnej strany pod vežou. Zároveň bol prestavaný aj organ. Posledná renovácia kostola bola v roku 1995, kedy bola rozšírená sakristia, nový krov veže a pokrytie veže medeným plechom. Takisto bol kostol so všetkými maľbami premaľovaný.

V poslednom období boli obnovené oltáre, krížová cesta a urobená generálna oprava organa. Nakoniec boli vymenené okná, vchodové dvere a vybudované nové chodníky.

K našej farnosti patrila aj filiálka Petrovenec dnes súčasť Lipan. Dnešný barokový kostol sv. Márie Magdalény bol postavený v r. 1760. Od 60-tych rokov minulého storočia bol katastrálne Petrovenec pričlenený k Lipanom a pastoračne sa o veriacich stará farnosť Lipany.

Aby bol súlad medzi príslušnosťou de iure a de facto filiálnu obec Petrovenec dekrétom z 28.5.2009 pričlenil arcibiskup-metropolita Mons. Alojz Tkáč od 1. júna 2009 plnoprávne do farnosti Lipany.

 

zdroj: farnostdubovica.wordpress.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané