Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Interná pamäť
  Zabudovaná pamäť fotoaparátu, v ktorej sa uchovávajú údaje, ako nastavenie expozičných parametrov, náhľad fotografie v elektronickom hľadáčiku, prípadne niekoľko fotografií ak chýba pamäťová karta.
 • Redukcia červených očí
  Efekt červených očí vzniká pri fotografovaní so zabudovaným bleskom. Väčšina fotoaparátov je vybavená funkciou na odstránenie tohto efektu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána Dubovica

 
 

Obec: Dubovica

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.10.2012

Miniplanéta

49.134766,20.952974

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Dubovici

Pravdepodobne už v 13. storočí stál v Dubovici kostol, ale spoľahlivé správy máme až po roku 1330, kedy sa vo farnosti spomína farár Mikuláš. (Zoznam všetkých kňazov pozri – kňazi vo farnosti) V roku 1636 sa počas seniorskej vizitácie spomína starobylý kostol, ktorý slúžil protestantom.

Ďalšia protestantská vizitácia sa konala v roku 1691. Dekrét píše, že kostol je opravený, murovaný a odpust sa slávi na sviatok Očisťovania Panny Márie, čo je veľmi podivuhodné.

Po znovunavrátení kostola katolíkom zo záznamu z vizitácie z roku 1733 sa dozvedáme, že kostol je starobylý, konsekrovaný, vyhovuje kapacitou, je primerané vybavený, murovaný s vežou a zasvätený Očisťovaniu Panny Márie. Kostol bol obohnaný múrom. V kostole boli tri oltáre. Vo veži boli tri zvony. Najväčší bol signifikovaný a znak pripomínal postavu Panny Márie.

Ďalšie dva zvony odbíjali každú štvrť hodinu vo vežových hodinách. Ďalší zvon bol nad presbytériom v tzv. sankustníku. Podľa biskupskej vizitácie, ktorú vykonal už Jágerský biskup František Barkóci v r. 1749 sa dozvedáme, že kostol nemá znaky konsekrácie.

Prvý podrobnejší popis kostola máme z vizitácie biskupa Karola Esterháziho (koniec 18. storočia). O kostole bolo zapísané, že je postavený z kameňa a v sanktuáriu je zaklenutý klenbou. To nepriamo dosvedčuje, že loď mala ešte rovný strop. Z ľavej strany kostola stála sakristia, ktorá bola zaklenutá klenbou. Chór v kostole bol taktiež murovaný, na ktorom bol inštalovaný organ s ôsmimi registrami.

Pri kostole stála veža. Pod kostolom bola vybudovaná krypta, ktorú dal postaviť Karol Dobaj a v čase vizitácie v nej boli tri rakvy. Po ukončení vizitácie dal biskup záverečné pripomienky k vizitačnému dekrétu. V šiestom bode biskup vyzýva, aby sa kostol v Dubovici opravil.

 

zdroj: farnostdubovica.wordpress.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané