Fotografický slovník

Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Farebný šum
  Farebný šum vzniká pri fotografovaní v slabých svetelných podmienkach, najmä ak je nastavená vysoká citlivosť snímača. Na celej fotografii je množstvo rôznofarebných rušivých bodov.
 • Pamäťový efekt
  Zníženie kapacity batérie, prejavuje sa tak, že batéria zdanlivo stratí svoju kapacitu, kratšie sa nabíja a rýchlejšie sa vybíja.
 
 

Verzia pre mobil

Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 

Panoráma newsletter

Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 

Novinky Panorámy Slovenska

 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 
 
 
 
 
 
 
Na stránke Panorámy Slovenska si môžete aktuálne prezerať 385 panorám.
 
Dnes predstavujeme panorámu ...

Fontána žena s krčahom - Františkánske námestie Bratislava

 
Fontána žena s krčahom - Františkánske námestie Bratislava
 

Fontána ženy s krčahom Františkánskeho námestia v Bratislave

Nymfu si predstavujem ako krásnu, zvodnú ženu. Rozhodne nie ako amazonku s helmou na hlave. Preto ma vždy prekvapí, keď narazím na text, v ktorom sa o fontáne na Františkánskom námestí píše ako o fontáne s plastikou antickej nymfy s helmou.

V inventárnom zozname Pamingu - Mestského investora pamiatkovej obnovy figuruje táto fontána pod oveľa neutrálnejším názvom ako Žena s krčahom a o "soche ženy v antickom oblečení s helmou na hlave, ktorá z krčahu vylieva vodu" píše aj historik Štefan Holčík v knihe Bratislavské fontány.

Nymfa mi však nedá pokoja. O kúsok ďalej, na nádvorí Mirbachovho paláca je tiež fontána s nymfou. Takou ozajstnou - nádhernou, s kyprými ženskými tvarmi a takou príťažlivou, že sa ju rozhodol uniesť morský boh Tritón. Je to nespochybniteľná nymfa.

Ak by sme prijali verziu, že aj žena s krčahom je nymfa, spadala by do osobitnej kategórie nýmf zviazaných s jedným miestom. Nymfy patria v gréckej a rímskej mytológii k smrteľným, nižším bohyniam. Mali za úlohu ochraňovať miesta, ktoré obývali. (Preto tá helma? Do boja s prípadnými útočníkmi?).

Podľa bydliska nymfy tvorili rodiny okeaníd, ktoré žili v oceánoch, nereidy mali domov v mori, najády boli ochrankyňami sladkých vôd, dryády chránili lesy a háje, a ďalšie sa sústreďovali v iných, prevažne prírodných lokalitách. Pomenej bolo však tých, ktoré sa zdržiavali výlučne na jednom mieste, ako napríklad Korýcia, ktorá ochraňovala posvätný prameň v gréckej jaskyni toho istého mena. Naša nymfa by sa podľa miesta výskytu mohla volať Františka.

 

zdroj: .panorama.sk

zobraziť viac ...

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané