Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Manuálne ostrenie
  Využíva sa v prípadoch, kedy automatické ostrenie zlyhá. Možnosť manuálne ostriť majú výmenné objektívy zrkadloviek a niektorých vyspelých kompaktných fotoaparátov.
 • Konvertor
  Zariadenie, ktoré sa pripája k objektívu a mení jeho parametre, ako ohnisko, zorný uhol, alebo minimálnu vzdialenosť zaostrenia. Patria sem medzikrúžky, predsádky alebo tele konvertory.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Michalský most so sochami Michala Archanjela Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 30.09.2012

Miniplanéta

48.14555,17.106999

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Michalský most so sochami Michala Archanjela v Bratislave

Viete, čo má Bratislava spoločné s Prahou? - Svätého Jána Nepomuckého na moste.

Pri všetkej skromnosti treba priznať, že nielen socha pražského svätca, ale predovšetkým onen pražský most - Karlov most, je slávnejší než ten bratislavský. Socha svätého Jana Nepomuckého bola prvá, ktorá ho zdobila. Na moste, ktorý začali v Prahe stavať v roku 1357, sa postupne ocitlo tridsať sôch a súsoší. Väčšina, tak ako aj Nepomucký, pochádza z čias vyše tristo rokov po jeho dokončení.

Bratislavská socha svätca sa datuje okolo roku 1725, je o viac ako 40 rokov mladšia než pražská. Svätý v Prahe vyvracia oči do neba a možno sa pozerá aj na Vltavu, ale bratislavský Nepomucký dovidí len do protiľahlého výklenku mosta, kde stojí jeho spoločník - archanjel Michal.A pravdu povediac, lesklú vodnú hladinu by svätec neuzrel ani vtedy, keby mu vo výhľade nebránil majestátny anjel.

To preto, lebo obe sochy stoja na moste, ktorý sa neklenie nad vodou, ale nad suchou priekopou. Je to Michalský most, a hádam nikomu by ani nenapadlo zaradiť ho k ostatným skutočným bratislavským mostom. O jeho pôvode píšu historici Štefan Holčík a Ivan Rusina v knihe Umenie Bratislavy: "Pred gotickou vežou Michalskej brány vzniklo koncom stredoveku (1445) predbránie s barbakanom.

Vonkajšiu bránu upravili roku 1712, zástavba v priestore medzi bránami je až z 18. storočia. Pred vonkajšou bránou sa pôvodne nachádzal padací most, ktorý koncom 18. storočia nahradili dnešným pevným mostom."

 

zdroj: panorama.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané