Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Kelvinova stupnica
  Stupnica pre meranie teplôt. Hodnoty sa vyjadrujú v kelvinoch (K). Kelviny sa tiež používajú na vyjadrenie farebnej teploty svetla.
 • Expozičný čas
  Dĺžka doby, počas ktorej dopadá svetlo prechádzajúce cez objektív na svetlocitlivý materiál vo fotoaparáte.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obecný úrad v Pečovskej Novej Vsi

 
 

Obec: Pečovská Nová Ves

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 22.03.2012

Miniplanéta

49.124465,21.046677

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Pečovská Nová Ves - kaštiele a kúrie

Renesančný kaštieľ postavený po roku 1560 (posledný majiteľ Kaufer), jednovežový so strielňami na pôvodnej atike, je dvojpodlažná bloková budova s pôvodne renesančnými oknami a nárožnou vežou na juhozápadnej strane. Miestnosti na poschodí majú vyrezávaný trámový strop, na jednom z trámov je vyrezané dátum - rok 1649. V jednotlivých miestnostiach sa nachádzajú kamenné renesančné dvere, renesančné štukové obrazce na klenbách barokový krb.

Pôvodne neskororenesančný dvojvežový kaštieľ z prvej tretiny 17. storočia (posledný majiteľ Adolf Kornhaizer), bol roku 1755 prestavaný v barokovom štýle a v prvej polovici 19. storočia rozšírený na severozápadnej strane o ďalšie krídlo. Je to jednopodlažný budova obdĺžníkového pôsorysu, ktorý po dostavbe dostal tvar písmena L. Na južnej fasáde sú dve okrúhle nárožné veže.

Klasicistická kúria (posledný majiteľ Elemír Péchy) bola postavené v prvej polovici 19. storočia, je jednopodlažná budova obdĺžníkového pôdorysu s dvoma nárožnými plochými rizalitmi a stredným, vysunutým portikom, ktrý je zakončený trojhranným frontónom. Kúriu obklopoval park.

Pôvodne barokový Kaštieľ (posledný majiteľ Štefan Bornemisza) z polovice 18. storočia je prízemná bloková stavba, hlavné priečelie má ústredný vstupný portál so štukovým ornamentom. Strecha pôvodne manzardová, je dnes sedlová. Začiatkom 20. storočia kaštieľ prestavali v secesnom štýle.

Barokový kaštieľ z druhej polovice 18. storočia (posledný majiteľ Ján Mariássy) je jednopodlažná bloková stavba s manzardovou strechou.

V obci boli aj dva objekty, ktoré neskôr zanikli. Neskororenesančný kaštieľ z prvej tretiny 17. storočia (posledný majiteľ Antal Péchy) bol postavený v záhrade pri kaplnke sv. Jána. Neskororenesančný kaštieľ z prvej tretiny 17. storočia (posledná majiteľka manželna Ferenca Péchyho) stál neďaleko terajšej budovy obecného úradu. Obidva kaštiele boli poškodené delostrelectvom v roku 1919 a postupne zanikli.

zdroj: www.pecovska.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané