Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Bodové meranie expozície
  Jeden zo spôsobov merania expozície. Pre vyhodnotenie nastavení expozície sa robí z niekoľkých bodov, najčastejšie v strede zorného poľa.
 • Bajonet
  Slúži na pripevnenie výmenného objektívu k telu fotoaparátu. Zabezpečuje tiež komunikáciu tela s objektívom, napríklad pri ostrení.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Dóm Svätého Martina Bratislava - interiér

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 29.09.2012

Miniplanéta

48.142048,17.104916

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Dóm Svätého Martina v Bratislave

Korunovácie

Korunovácie boli určite najslávnejším obdobím v dejinách Dómu sv. Martina. Je to obdobie ohraničené rokmi 1563-1830, kedy bol korunovačným chrámom uhorského kráľovstva. Konalo sa tu devätnásť korunovácií. Z toho tu bolo korunovaných jedenásť kráľov vrátane Márie Terézie a osem kráľovských manželiek.

 

Klenoty Dómu

Klenoty Dómu, ktoré sa v klenotnici nazbierali za 550 rokov existencie chrámu, sú ukryté v útrobách hrubých múrov. Okrem samotnej umeleckej, historickej a kultúrnej hodnoty samotnej stavby ich tvorí nemalé množstvo predmetov vyznačujúcich sa vysokou remeselnou a výtvarnou kvalitou.

Azda najväčším skvostom je 109 cm vysoká gotická monštrancia, sprevádzaná celým radom bohoslužobných predmetov vrátane kalichov či biskupských beriel, pacifikálov, cibórií, alebo relikviárov. Taktiež sa tu nachádzajú rôzne maliarske skvosty.

Za všetky spomeňme aspoň gotické tabuľové maľby pochádzajúce z oltára vo Viedenskom Novom Meste, ktorých autorstvo je pripisované „majstrovi Winklerovho epitafu“ z roku okolo 1480. Zvláštnym druhom klenotov je množstvo bohoslužobných rúch zdobených bohatou ručnou výšivkou, technikou tzv. maľby ihlou. Tieto cennosti je možné vidieť pri zvlášť slávnostných bohoslužbách, kedy sa opätovne stávajú súčasťou slávenia liturgie.

 

zdroj: dom.fara.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané