z fotografického slovníka
- LCD
Displej moderných digitálnych fotoaparátov. Slúži na zobrazenie náhľadu fotografovanej scény, prezeranie fotografií, zobrazuje rôzne nastavenia fotoaparátu. Dnešné fotoaparáty sú vybavené farebnými LCD displejmi. - Blooming
Vzniká z dôvodu technickej nedokonalosti senzorov digitálnych fotoaparátov. Na fotografiách vznikajú biele prepálené plochy.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Dóm Svätého Martina Bratislava - interiér
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Dóm Svätého Martina Bratislava - interiér
(zobrazená panoráma)
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Dóm Svätého Martina v Bratislave
Korunovácie
Korunovácie boli určite najslávnejším obdobím v dejinách Dómu sv. Martina. Je to obdobie ohraničené rokmi 1563-1830, kedy bol korunovačným chrámom uhorského kráľovstva. Konalo sa tu devätnásť korunovácií. Z toho tu bolo korunovaných jedenásť kráľov vrátane Márie Terézie a osem kráľovských manželiek.
Klenoty Dómu
Klenoty Dómu, ktoré sa v klenotnici nazbierali za 550 rokov existencie chrámu, sú ukryté v útrobách hrubých múrov. Okrem samotnej umeleckej, historickej a kultúrnej hodnoty samotnej stavby ich tvorí nemalé množstvo predmetov vyznačujúcich sa vysokou remeselnou a výtvarnou kvalitou.
Azda najväčším skvostom je 109 cm vysoká gotická monštrancia, sprevádzaná celým radom bohoslužobných predmetov vrátane kalichov či biskupských beriel, pacifikálov, cibórií, alebo relikviárov. Taktiež sa tu nachádzajú rôzne maliarske skvosty.
Za všetky spomeňme aspoň gotické tabuľové maľby pochádzajúce z oltára vo Viedenskom Novom Meste, ktorých autorstvo je pripisované „majstrovi Winklerovho epitafu“ z roku okolo 1480. Zvláštnym druhom klenotov je množstvo bohoslužobných rúch zdobených bohatou ručnou výšivkou, technikou tzv. maľby ihlou. Tieto cennosti je možné vidieť pri zvlášť slávnostných bohoslužbách, kedy sa opätovne stávajú súčasťou slávenia liturgie.
zdroj: dom.fara.sk