z fotografického slovníka
- Makrofotografia
Režim fotoaparátu, v ktorom je možné fotografovať objekty z veľmi krátkej vzdialenosti. Pojmom makro sa označuje aj typ objektívu, ktorý slúži na fotografovanie veľmi malých objektov. - JPEG
Grafický formát, v ktorom sa ukladajú fotografie pre použitie v počítači a pre zverejnenie na internete. Pri prevode do JPEG formátu sa časť údajov stratí, čím sa značne zmenší veľkosť súboru.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Maximiliánová fontána - Hlavné námestie Bratislava
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Maximiliánová fontána na Hlavnom námestí v Bratislave
Rolandovu studňu – fontánu dal postaviť kráľ Maximilián, keď pri jeho korunovácii vypukol v meste požiar a bolo nedostatok studní. Studňu vykopali na Hlavnom námestí v Bratislave. Nad studňou je fontána so sochou rytiera Rolanda.
Hovorí sa aj iná povesť o tom, ako vznikla fontána s rytierom Rolandom. Rytier Roland bol statočný bojovník. Mal zázračný meč nazývaný Durandal. Na svojom rohu Olifante zahral raz večer ľúbeznú pieseň, ktorú si časom obyvatelia Bratislavy veľmi obľúbili. Po niekoľkých dňoch sa rytier vrátil do svojej vlasti, do Bretónska a pieseň už viac obyvatelia nepočuli.
Prišli sa raz ženy sťažovať richtárovi, že ich deti nechcú spať, lebo chcú počúvať tú pieseň, čo rytier Roland hrával. A tak potom vymysleli, že ak nemôže hrať na rohu rytier Roland, postavia takú fontánu, aby aspoň žblnkot vody, ktorá stekala do kamennej nádrže, pripomínal jeho pieseň, ktorú hrával.
Socha Rolanda stojaca v historickom centre Bratislavy na Hlavnom námestí je postavená tak, že je otočená tvárou k radnici. Hovorí sa, že raz do roka, keď sa strieda starý rok s novým, sa rytier Roland otočí na druhú stranu a úctivo sa pokloní pánom, ktorí položili život za slobodu mesta.
Rytier vraj ožíva aj na Veľký piatok, keď popoludní zíde z podstavca a zamáva mečom na štyri svetové strany. Toto však môže vidieť iba rodený Bratislavčan, ktorý nikdy nikomu neublížil.
zdroj: slovakiasite.com