Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Makrofotografia
  Režim fotoaparátu, v ktorom je možné fotografovať objekty z veľmi krátkej vzdialenosti. Pojmom makro sa označuje aj typ objektívu, ktorý slúži na fotografovanie veľmi malých objektov.
 • Dynamický rozsah
  Rozsah jasov, ktoré sú schopné zachytiť jednotlivé body snímača. Jasy scény presahujúce dynamický rozsah snímača sa na fotografii prejavujú ako prepaly a tiene (čierne plochy).
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Maximiliánová fontána - Hlavné námestie Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Panorámy fontán

Dátum pridania: 30.09.2012

Miniplanéta

48.143485,17.108205

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Maximiliánová fontána na Hlavnom námestí v Bratislave

Rolandovu studňu – fontánu dal postaviť kráľ Maximilián, keď pri jeho korunovácii vypukol v meste požiar a bolo nedostatok studní. Studňu vykopali na Hlavnom námestí v Bratislave. Nad studňou je fontána so sochou rytiera Rolanda.

Hovorí sa aj iná povesť o tom, ako vznikla fontána s rytierom Rolandom. Rytier Roland bol statočný bojovník. Mal zázračný meč nazývaný Durandal. Na svojom rohu Olifante zahral raz večer ľúbeznú pieseň, ktorú si časom obyvatelia Bratislavy veľmi obľúbili. Po niekoľkých dňoch sa rytier vrátil do svojej vlasti, do Bretónska a pieseň už viac obyvatelia nepočuli.

Prišli sa raz ženy sťažovať richtárovi, že ich deti nechcú spať, lebo chcú počúvať tú pieseň, čo rytier Roland hrával. A tak potom vymysleli, že ak nemôže hrať na rohu rytier Roland, postavia takú fontánu, aby aspoň žblnkot vody, ktorá stekala do kamennej nádrže, pripomínal jeho pieseň, ktorú hrával.

Socha Rolanda stojaca v historickom centre Bratislavy na Hlavnom námestí je postavená tak, že je otočená tvárou k radnici. Hovorí sa, že raz do roka, keď sa strieda starý rok s novým, sa rytier Roland otočí na druhú stranu a úctivo sa pokloní pánom, ktorí položili život za slobodu mesta.

Rytier vraj ožíva aj na Veľký piatok, keď popoludní zíde z podstavca a zamáva mečom na štyri svetové strany. Toto však môže vidieť iba rodený Bratislavčan, ktorý nikdy nikomu neublížil.

 

zdroj: slovakiasite.com

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané