z fotografického slovníka
- Interpolácia
Prevzorkovanie, vytvorenie neexistujúcich obrazových bodov z existujúcich. Vlastnosti nových obrazových bodov sa vypočítajú zo susedných existujúcich bodov pomocou špeciálnych algoritmov. - Rozlíšenie
Počet, alebo hustota bodov, ktorú dokáže digitálne zariadenie nasnímať, alebo zobraziť. Rozlíšenie je jedným z parametrov fotoaparátov, monitorov, tlačiarní, alebo skenerov.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Bratislavský hrad so sochou Svätopluka Bratislava
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Bratislavský hrad so sochou Svätopluka Bratislava
(zobrazená panoráma)
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Kráľ Svätopluk
Historici predpokladajú, že Svätopluk sa narodil okolo roku 830, ale nemáme o tom presné dôkazy. Panoval v rokoch 871 – 894 a za kráľa ho korunovali v roku 880. V tomto roku si teda pripomíname významné 1 130. výročie Svätoplukovej korunovácie.
To je aj dôvod osadenia jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na Čestnom nádvorí národnej kultúrnej pamiatky Bratislavského hradu. Autorom sochy je národný umelec Ján Kulich.
Svätopluk sa začínal priúčať vládnutiu v Nitrianskom kniežactve, v bývalom starom sídle kniežaťa Pribinu. Z histórie je známe, že bol synovcom vládnuceho kniežaťa Rastislava, ktorý v roku 863 pozval na Veľkú Moravu vierozvestcov Konštantína (Cyrila) a Metoda.
Konštantín bol vzdelaný profesor, ktorý v Ríme prijal rehoľné meno Cyril. Metod bol právnik a vyznal sa v správe štátu. Stal sa arcibiskupom Veľkej Moravy. Počas vládnutia sa knieža Rastislav začal obávať rastúceho vplyvu, šikovnosti aj štátnického umu mladého kniežaťa Svätopluka, preto mal, ako to v stredovekých pomeroch bývalo celkom bežné, v úmysle Svätopluka odstrániť, zavraždiť.
Udalosti sa však zvrtli tak, že Svätopluk Rastislava zajal, vydal ho Frankom, ktorí ho na celoríšskom sneme v Regensburgu odsúdili na oslepenie. Rastislav do konca života zostal väzňom Frankov.
zdroj: ozsvatopluk.sk