Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Kompresia
  Proces, ktorým sa znižuje dátový objem, pričom sa musí zachovať kvalita obrazu. Existujú dve metódy kompresie, bezstratová a stratová.
 • EV - korekcia expozície
  Funkcia, ktorá umožňuje upraviť automatickú expozíciu. Keď fotoaparát nastaví expozíciu príliš svetlú, alebo príliš tmavú, je možnosť toto automatické nastavenie korigovať.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Bratislavský hrad so sochou Svätopluka Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 30.09.2012

Miniplanéta

48.141856,17.099967

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kráľ Svätopluk

Historici predpokladajú, že Svätopluk sa narodil okolo roku 830, ale nemáme o tom presné dôkazy. Panoval v rokoch 871 – 894 a za kráľa ho korunovali v roku 880. V tomto roku si teda pripomíname významné 1 130. výročie Svätoplukovej korunovácie.

To je aj dôvod osadenia jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na Čestnom nádvorí národnej kultúrnej pamiatky Bratislavského hradu. Autorom sochy je národný umelec Ján Kulich.

Svätopluk sa začínal priúčať vládnutiu v Nitrianskom kniežactve, v bývalom starom sídle kniežaťa Pribinu. Z histórie je známe, že bol synovcom vládnuceho kniežaťa Rastislava, ktorý v roku 863 pozval na Veľkú Moravu vierozvestcov Konštantína (Cyrila) a Metoda.

Konštantín bol vzdelaný profesor, ktorý v Ríme prijal rehoľné meno Cyril. Metod bol právnik a vyznal sa v správe štátu. Stal sa arcibiskupom Veľkej Moravy. Počas vládnutia sa knieža Rastislav začal obávať rastúceho vplyvu, šikovnosti aj štátnického umu mladého kniežaťa Svätopluka, preto mal, ako to v stredovekých pomeroch bývalo celkom bežné, v úmysle Svätopluka odstrániť, zavraždiť.

Udalosti sa však zvrtli tak, že Svätopluk Rastislava zajal, vydal ho Frankom, ktorí ho na celoríšskom sneme v Regensburgu odsúdili na oslepenie. Rastislav do konca života zostal väzňom Frankov.

 

zdroj: ozsvatopluk.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané