Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Paralaxa
  Posunutý obraz scény v hľadáčiku vzhľadom k obrazu, ktorý sa prenesie cez objektív na fotografiu. Paralaxa sa vo fototechnike vyskytuje u priehľadových hľadáčikov.
 • Scénický režim
  Automatický režim fotoaparátu. Na rozdiel od režimu AUTO má prispôsobené niektoré nastavenia.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Michalská veža Bratislava - južný pohľad z veže

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Nezvyčajné panorámy

Dátum pridania: 30.09.2012

Miniplanéta

48.145251,17.106792

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Michalská veža v Bratislave

sa jediná zachovala z pôvodného mestského opevnenia, ktoré bolo zbúrané na príkaz Márie Terézie v rokoch 1775-78. Mesto začalo expandovať. Okrem Michalskej brány sa dalo do mesta dostať bránami Laurinskou, Rybnou a Vydrickou.

Prvá písomná zmienka o jedinej zachovanej bráne pôvodného mestského opevnenia pochádza z roku 1411, no historici tvrdia, že jej gotická hranolová veža bola postavená ešte skôr, a to v prvej polovici 14. storočia.

V rokoch 1511-1513 bola nadstavovaná a do dnešnej podoby bola upravená v rokoch 1753-1758, kedy na vrchol 51 m vysokej veže bola umiestnená socha sv. Michala archanjela. Svoje meno dostala podľa kostola sv. Michala, ktorý stál na neďalekom predmestí. Na Michalskej bráne sa nachádza olovená kartuša, na ktorej je vďaka cisárovnej Márii Terézii za prejavenú priazeň mestu. Vzťahuje sa to na prestavbu Michalskej veže v období 1753-1758.

Brána sa uzatvárala padacou kovovou mrežou a drevenými vrátami. Dodnes sa zachovalo horné brvno s otvormi na pánty vrát. Nakoľko slúžila ako vstup do mesta, nesmela byť vystavená priamej streľbe. Preto bol pred ňou postavený barbakan, o ktorého úzkom podjazde pre chodcov sa hovorí, že ním chodieval mestský kat. Povera vraví, že toho, kto cez neho prejde a bude pritom rozprávať, do roka a do dňa čaká smrť.

Vo veži sa dnes nachádza Múzeum zbraní a obranných stavieb mesta a z jedného z jej okien je vysielaný laserový lúč, ktorý naznačuje trasu pôvodného Korza a z veže sa dá obdivovať panoráma historického centra Bratislavy.

 

zdroj: referaty.aktuality.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané