Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Histogram
    Grafické zobrazenie podielu jednotlivých jasov a tieňov vo fotografii. Pomáha pri určení správnej expozície.
  • Hyperfokálna vzdialenosť
    Najmenšia vzdialenosť, pri ktorej je hĺbka ostrosti maximálna. Objekty sú ostré od vzdialenosti polovice hyperfokálnej vzdialenosti po nekonečno.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Hrobka Dómu Svätého Martina Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Nezvyčajné panorámy

Dátum pridania: 29.09.2012

Miniplanéta

48.142602,17.105082

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Hrobka Dómu Svätého Martina v BratislavePo

Krypty tvoria tajomné podzemie kostola vystavané na niekdajšom cintoríne. Doposiaľ sú nám známe tri krypty v hĺbke takmer šesť metrov. Do dvoch je vstup už z spomínanej kaplnky sv. Anny, tretia - krypta rodiny Pálffy umiestnená pred hlavným oltárom má vstup z exteriéru.

Tento je na severnej stene dómu prikrytý bielou mramorovou doskou s erbom rodiny Pálffy (tá bola bratislavským snemom v roku 1599 zvolená za dedičných županov hradu), nad ktorým sa nachádza pohrebná plastika Jána Draškovcha z roku 1613 zobrazujúca rytiera v zbroji umiestneného v nike ukončenej vo vrchnej časti mušľou.

Z kaplnky sv. Anny sa vchádza do tzv. Jezuitskej krypty, ktorá je situovaná pod cestou medzi dómom a kňazským seminárom. Tiež je tu vchod do jedinej sprístupnenej časti podzemia, tzv. Arcibiskupskej krypty rozvetvenej do štyroch chodieb. Nachádza sa tu viac ako 90 hrobov. Poslednými troma tu pochovanými sú: prepošt Jozef Dankó (†1895), kanonik Gejza Navrátil ( †1984 ) a správca farnosti Jozef Beitl (†1991).

Hroby sú v troch radoch nad sebou. Taktiež sú tu dočasne uložené pozostatky biskupa Buzalku. Pod kaplnkou sv. Jána Almužníka sú voľne uložené rakvy arcibiskupov Imricha Esterházyho (†1745), Mikuláša Csákyho (†1757), Františka Barkóczyho (†1765) a kardinála Jozefa Batthyányho (†1799).

Pri rekonštrukčných prácach 12. septembra 1859 našli pod dlažbou svätyne hroby arcibiskupov Pázmána, Lippayho a Szecsényho. V šesťdesiatych rokoch sa našli hroby arcibiskupov Fejerköviho (†1596) a Kristiána Augustína (†1721). Pri hrobe bratislavského kanonika J. I. Bajzu (1754-1836) sa nachádzala do leta 2003 aj prázdna presklená rakva katolíckeho kňaza, národovca Andreja Hlinku.

 

zdroj: dom.fara.sk/

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané