Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • DPI - body na palec
  Dots Per Inch – počet bodov na palec. Grafické rozlíšenie. Určuje, koľko bodov je umiestnených na ploche s rozmermi 1x1 palec.
 • Redukcia červených očí
  Efekt červených očí vzniká pri fotografovaní so zabudovaným bleskom. Väčšina fotoaparátov je vybavená funkciou na odstránenie tohto efektu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Kostol Loretánskej Panny Márie Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 29.09.2012

Miniplanéta

48.146033,17.10905

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kostola Loretánskej Panny Márie v Bratislave

Kostol Loretánskej Panny Márie je renesančná sakrálna stavba rehole uršulínok v Bratislave, v okrese Bratislava I. Jednoloďovú stavbu v renesančnom štýle postavili v rokoch 1659 - 1663 tesne pri mestských hradbách bratislavskí protestanti. Užívali ju však pomerne krátko (do roku 1670), pretože po odhalení Vešeléniho sprisahania kostol protestantom odňali a v roku 1672 ho pridelili uršulínkam. Tie ho zasvätili Loretánskej Panne Márii.

Dnešná stavba až na malé výnimky je vzhľadovo totožná so stavbou protestantov. Hlavná fasáda je orientovaná do ulice. Zakončená je drevenou hranolovou vežičkou so zvonicou, pôvodne pokrytou šindľovou strechou. V roku 1683 strecha zhorela a novú strechu, už v barokovom štýle s cibuľovitým tvarom, pokryli medeným plechom.

Kostol je zariadený jednoducho. Dominuje mu neskorobarokový polychrómovaný hlavný oltár z poslednej štvrtiny 18. storočia so stĺpovou architektúrou. V strede retabula je nika so sochou čiernej Panny Márie. Sochu Loretánskej Panny Márie daroval uršulínkam v roku 1684 neskorší arcibiskup Leopold Kollonich. Oltár je doplnený sochami patrónov rehole - sv. Barbory, sv. Uršuly, sv. Kataríny a sv. Agnesy.

Bočné oltáre sv. Anny a sv. Augustína majú stĺpovú drevenú architektúru so štítovým nadstavcom; drevo je polychrómované a pozlátené. Architektúry oltárov vznikli v poslednej štvrtine 18. storočia. V retabule oltára sv. Anny je ústredný obraz svätice s malou Máriou; v nadstavci je menší obraz sv. Barbory. Po stranách sú sochy sv. Jozefa a sv. Jána Krstiteľa. V retabule oltára sv. Augustína je ústredný obraz svätca so sv. Monikou. V nadstavci je obraz sv. Agnesy, po stranách sú umiestnené sochy sv. Zachariáša a sv. Jána Evanjelistu. Autorom obrazov je Martin Speer, pravdepodobne v roku 1739, sochy sú dielom Petra Brandenthala.

Kazateľnicu z druhej štvrtiny 18. storočia tvorí zavesené baňaté rečnisko so sochami Mojžiša a starozákonného veľkňaza Arona a baldachým so sochou sv. Michala archanjela. Na stavbu kostola nadväzuje budova kláštora rehole.

Významnou udalosťou novodobých dejín kostola bola prítomnosť sv. otca Jána Pavla II., ktorý sa v ňom modlil ruženec počas svojej druhej návštevy na Slovensku 2.júla1995.

 

zdroj: ursulinky.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané