z fotografického slovníka
- Interná pamäť
Zabudovaná pamäť fotoaparátu, v ktorej sa uchovávajú údaje, ako nastavenie expozičných parametrov, náhľad fotografie v elektronickom hľadáčiku, prípadne niekoľko fotografií ak chýba pamäťová karta. - Bracketing
Viacnásobné nasnímanie jednej scény s odstupňovaným nastavením niektorého parametra fotoaparátu.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Kostol Loretánskej Panny Márie Bratislava
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Kostol Loretánskej Panny Márie Bratislava
(zobrazená panoráma)
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Kostola Loretánskej Panny Márie v Bratislave
Kostol Loretánskej Panny Márie je renesančná sakrálna stavba rehole uršulínok v Bratislave, v okrese Bratislava I. Jednoloďovú stavbu v renesančnom štýle postavili v rokoch 1659 - 1663 tesne pri mestských hradbách bratislavskí protestanti. Užívali ju však pomerne krátko (do roku 1670), pretože po odhalení Vešeléniho sprisahania kostol protestantom odňali a v roku 1672 ho pridelili uršulínkam. Tie ho zasvätili Loretánskej Panne Márii.
Dnešná stavba až na malé výnimky je vzhľadovo totožná so stavbou protestantov. Hlavná fasáda je orientovaná do ulice. Zakončená je drevenou hranolovou vežičkou so zvonicou, pôvodne pokrytou šindľovou strechou. V roku 1683 strecha zhorela a novú strechu, už v barokovom štýle s cibuľovitým tvarom, pokryli medeným plechom.
Kostol je zariadený jednoducho. Dominuje mu neskorobarokový polychrómovaný hlavný oltár z poslednej štvrtiny 18. storočia so stĺpovou architektúrou. V strede retabula je nika so sochou čiernej Panny Márie. Sochu Loretánskej Panny Márie daroval uršulínkam v roku 1684 neskorší arcibiskup Leopold Kollonich. Oltár je doplnený sochami patrónov rehole - sv. Barbory, sv. Uršuly, sv. Kataríny a sv. Agnesy.
Bočné oltáre sv. Anny a sv. Augustína majú stĺpovú drevenú architektúru so štítovým nadstavcom; drevo je polychrómované a pozlátené. Architektúry oltárov vznikli v poslednej štvrtine 18. storočia. V retabule oltára sv. Anny je ústredný obraz svätice s malou Máriou; v nadstavci je menší obraz sv. Barbory. Po stranách sú sochy sv. Jozefa a sv. Jána Krstiteľa. V retabule oltára sv. Augustína je ústredný obraz svätca so sv. Monikou. V nadstavci je obraz sv. Agnesy, po stranách sú umiestnené sochy sv. Zachariáša a sv. Jána Evanjelistu. Autorom obrazov je Martin Speer, pravdepodobne v roku 1739, sochy sú dielom Petra Brandenthala.
Kazateľnicu z druhej štvrtiny 18. storočia tvorí zavesené baňaté rečnisko so sochami Mojžiša a starozákonného veľkňaza Arona a baldachým so sochou sv. Michala archanjela. Na stavbu kostola nadväzuje budova kláštora rehole.
Významnou udalosťou novodobých dejín kostola bola prítomnosť sv. otca Jána Pavla II., ktorý sa v ňom modlil ruženec počas svojej druhej návštevy na Slovensku 2.júla1995.
zdroj: ursulinky.sk