Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • JPEG
  Grafický formát, v ktorom sa ukladajú fotografie pre použitie v počítači a pre zverejnenie na internete. Pri prevode do JPEG formátu sa časť údajov stratí, čím sa značne zmenší veľkosť súboru.
 • Redukcia červených očí
  Efekt červených očí vzniká pri fotografovaní so zabudovaným bleskom. Väčšina fotoaparátov je vybavená funkciou na odstránenie tohto efektu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Fontána žena s krčahom - Františkánske námestie Bratislava

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Panorámy fontán

Dátum pridania: 30.09.2012

Miniplanéta

48.144125,17.108088

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Fontána ženy s krčahom Františkánskeho námestia v Bratislave

Nymfu si predstavujem ako krásnu, zvodnú ženu. Rozhodne nie ako amazonku s helmou na hlave. Preto ma vždy prekvapí, keď narazím na text, v ktorom sa o fontáne na Františkánskom námestí píše ako o fontáne s plastikou antickej nymfy s helmou.

V inventárnom zozname Pamingu - Mestského investora pamiatkovej obnovy figuruje táto fontána pod oveľa neutrálnejším názvom ako Žena s krčahom a o "soche ženy v antickom oblečení s helmou na hlave, ktorá z krčahu vylieva vodu" píše aj historik Štefan Holčík v knihe Bratislavské fontány.

Nymfa mi však nedá pokoja. O kúsok ďalej, na nádvorí Mirbachovho paláca je tiež fontána s nymfou. Takou ozajstnou - nádhernou, s kyprými ženskými tvarmi a takou príťažlivou, že sa ju rozhodol uniesť morský boh Tritón. Je to nespochybniteľná nymfa.

Ak by sme prijali verziu, že aj žena s krčahom je nymfa, spadala by do osobitnej kategórie nýmf zviazaných s jedným miestom. Nymfy patria v gréckej a rímskej mytológii k smrteľným, nižším bohyniam. Mali za úlohu ochraňovať miesta, ktoré obývali. (Preto tá helma? Do boja s prípadnými útočníkmi?).

Podľa bydliska nymfy tvorili rodiny okeaníd, ktoré žili v oceánoch, nereidy mali domov v mori, najády boli ochrankyňami sladkých vôd, dryády chránili lesy a háje, a ďalšie sa sústreďovali v iných, prevažne prírodných lokalitách. Pomenej bolo však tých, ktoré sa zdržiavali výlučne na jednom mieste, ako napríklad Korýcia, ktorá ochraňovala posvätný prameň v gréckej jaskyni toho istého mena. Naša nymfa by sa podľa miesta výskytu mohla volať Františka.

 

zdroj: .panorama.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané