z fotografického slovníka
- Redukcia červených očí
Efekt červených očí vzniká pri fotografovaní so zabudovaným bleskom. Väčšina fotoaparátov je vybavená funkciou na odstránenie tohto efektu. - Hĺbka ostrosti
Priestor na scéne, pred a za rovinou ostrosti, kde sa predmety javia ešte ostré. Hĺbku ostrosti ovplyvňujú vzdialenosť fotografovaného objektu, ohnisková vzdialenosť objektívu a clona.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Fontána žena s krčahom - Františkánske námestie Bratislava
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Fontána ženy s krčahom Františkánskeho námestia v Bratislave
Nymfu si predstavujem ako krásnu, zvodnú ženu. Rozhodne nie ako amazonku s helmou na hlave. Preto ma vždy prekvapí, keď narazím na text, v ktorom sa o fontáne na Františkánskom námestí píše ako o fontáne s plastikou antickej nymfy s helmou.
V inventárnom zozname Pamingu - Mestského investora pamiatkovej obnovy figuruje táto fontána pod oveľa neutrálnejším názvom ako Žena s krčahom a o "soche ženy v antickom oblečení s helmou na hlave, ktorá z krčahu vylieva vodu" píše aj historik Štefan Holčík v knihe Bratislavské fontány.
Nymfa mi však nedá pokoja. O kúsok ďalej, na nádvorí Mirbachovho paláca je tiež fontána s nymfou. Takou ozajstnou - nádhernou, s kyprými ženskými tvarmi a takou príťažlivou, že sa ju rozhodol uniesť morský boh Tritón. Je to nespochybniteľná nymfa.
Ak by sme prijali verziu, že aj žena s krčahom je nymfa, spadala by do osobitnej kategórie nýmf zviazaných s jedným miestom. Nymfy patria v gréckej a rímskej mytológii k smrteľným, nižším bohyniam. Mali za úlohu ochraňovať miesta, ktoré obývali. (Preto tá helma? Do boja s prípadnými útočníkmi?).
Podľa bydliska nymfy tvorili rodiny okeaníd, ktoré žili v oceánoch, nereidy mali domov v mori, najády boli ochrankyňami sladkých vôd, dryády chránili lesy a háje, a ďalšie sa sústreďovali v iných, prevažne prírodných lokalitách. Pomenej bolo však tých, ktoré sa zdržiavali výlučne na jednom mieste, ako napríklad Korýcia, ktorá ochraňovala posvätný prameň v gréckej jaskyni toho istého mena. Naša nymfa by sa podľa miesta výskytu mohla volať Františka.
zdroj: .panorama.sk