Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Nepravá zrkadlovka
  Kompaktný fotoaparát s elektronickým hľadáčikom, ktorý simuluje prenos obrazu do hľadáčika cez objektív. Nepravá zrkadlovka sa označuje aj EVF, čo je skratka pre elektronický hľadáčik (Electronic viewfinder).
 • Meranie so zameraním na stred
  Jeden zo spôsobov merania expozície. Pre nastavenie expozície sa jasy na scéne vyhodnocujú podľa malej oblasti v strede zorného poľa.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Drienica pri Sabinove

Obec založili v 13. storočí na zákupnom práve. Obec je doložená z roku 1343 ako Sum, neskôr ako Som (1427), Soma (1786), Saoma (1808), Šoma (1920), Drienica (1948); maďarsky Som, Felsősom. Obec patrila panstvu Svinia. Zemania z Méry tu mali kúriu.

V 14. storočí obec získali Cudarovci. V roku 1427 mala 34 port. V roku 1544 časť obce kúpilo mesto Bardejov, časť patrila Bornemissovcom, koncom 19. storočia tu mala majetky obec Malý Šebeš. Obyvatelia sa živili pastierstvom a prácou v lesoch. V roku 1790 poddaní pripravovali vzburu proti vrchnosti. a v roku 1848 odmietli robotovať na panskom.

V roku 1787 mala obec 56 domov a 337 obyvateľov a v roku 1828 mala 62 domov a 475 obyvateľov. V roku 1921 bola založená organizácia KSČ (Komunistickej strany Československa).

Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, chovom dobytka a prácou v lesoch. Počas SNP (Slovenského národného povstania) podporovali partizánske skupiny, ktoré pôsobili na okolí. Pôdu obrábali súkromne hospodáriaci roľníci. Časť obyvateľstva pracovala v priemyselných podnikoch Sabinova, Prešova a Košíc.

zdroj: e-obce.sk

icon WikipediaDrienica na Wikipédii

 
 
 

Panorámy obce Drienica pri Sabinove na Google Maps

 
 
 
 

Fotoalbumy obce Drienica pri Sabinove

Dátum vytvorenia: 12.08.2012   Zobrazený 3180x
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané