Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Auto bracketing
  Funkcia fotoaparátu, ktorá zabezpečí pri jednom stlačení spúšte nasnímanie viacerých fotografií s rovnomerne odstupňovanou hodnotou niektorého z parametrov expozície.
 • Manuálne ostrenie
  Využíva sa v prípadoch, kedy automatické ostrenie zlyhá. Možnosť manuálne ostriť majú výmenné objektívy zrkadloviek a niektorých vyspelých kompaktných fotoaparátov.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Olejníkov

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1322. Spomína sa ako Olaypathak, Olejnik, Olisznok, Olejnok, v súvislosti s vlastníctvom pozemkov Perényovcov, neskôr Péchyovcov a Tarczanyovcov. Počas súpisu v roku 1828 bolo v obci 46 domov a 359 obyvateľov. Súčasťou obce sú osady Majdan, Ambrušovce a Baranie.

Obyvatelia sa zaoberali tradičným poľnohospodárstvom, prácou v lesoch, pálením dreveného uhlia, domácim remeslom (výroba šindľov, náradia, korýt, saní). Prvými usadlíkmi boli drevorubači a robotníci, ktorí pracovali v továrňach na výrobu papiera podľa záznamov boli 3. Pre veľký hlad boli fabriky robotníkmi opustené a neskôr zanikli. V roku 1919 bola v Olejníkove firmou Berg und Hűteu z Viedne postavená kolajka na zvoz dreva do Sabinova, po 2. rokoch zanikla.

V 60-tych rokoch boli osady Ambrušovce a Baranie opustené obyvateľmi a zachovali sa ako chatové osady s pôvodnými drevenicami. Do roku 1918 obec administratívne patrila do Šarišskej stolice.

zdroj: olejnikov.sk

icon WikipediaOlejníkov na Wikipédii

 
 
 

Panorámy obce Olejníkov na Google Maps

 
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané