Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • JPEG
  Grafický formát, v ktorom sa ukladajú fotografie pre použitie v počítači a pre zverejnenie na internete. Pri prevode do JPEG formátu sa časť údajov stratí, čím sa značne zmenší veľkosť súboru.
 • ED sklo
  Materiál používaný pri výrobe kvalitných objektívov. Sklo má nízky rozptyl, čo výrazne potláča chromatickú aberáciu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Sedliská

Obec Sedliská leží na mieste, ktoré je pre človeka príťažlivé už od praveku. Najstaršími pamiatkami, pochádzajúcimi zo stredného paleolitu (200 000 - 35 000), sú praveké kamenné nástroje objavené pri prieskumných prácach na poli neďaleko sedlištianskeho cintorína smerom na Vyšný Kazimír.

Ďalšie doklady života v mikroregióne Sedlísk nájdeme v mladšej dobe bronzovej (13.-11. stor. pred n. l.), kedy sa na úpätí hradného vrchu (pravda, vtedy ešte ani z ďaleka nejestvoval hrad) vytvorilo významné sídlisko gavskej kultúry. Niektorí bádatelia pripisujú túto kultúru Kimerom, známym z gréckych písomných prameňov, toto tvrdenie však nie je bezpečne doložené. Čo ale s určitosťou vieme, je fakt, že v oblasti dnešného podčičvanského cintorína sa rozkladalo významné sídlisko s dôležitosťou nadmiestneho významu.

Pri archeologickom výskume v rokoch 1987 - 1988 sa tu našli stopy po objektoch a veľké množstvo zlomkov predmetov dennej potreby, predovšetkým keramika, ale aj doklady remeselnej činnosti - tkáčske závažia, ťažidlá na vretenká, odlievacie formy i samotný bronzový výrobok - čepeľ malého kosáka, ktorý možno považovať aj za nepriamy dôkaz poľnohospodárskej činnosti, rovnako ako trecie a brúsne kamene. Prekvitajúce sídlisko malo v blízkosti vodný tok, za chrbtom strmý kopec, kam sa bolo možné uchýliť v čase nebezpečenstva a odkiaľ bol vynikajúci prehľad o situácií v celej doline.

zdroj: sedliska.sk

icon WikipediaSedliská na Wikipédii

 

Panorámy obce Sedliská

Hrady a zámky

 
 

Panorámy obce Sedliská na Google Maps

 
 
 
 

Fotoalbumy obce Sedliská

Dátum vytvorenia: 12.08.2012   Zobrazený 3700x
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané