- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Kompresia
Proces, ktorým sa znižuje dátový objem, pričom sa musí zachovať kvalita obrazu. Existujú dve metódy kompresie, bezstratová a stratová. - Scénický režim
Automatický režim fotoaparátu. Na rozdiel od režimu AUTO má prispôsobené niektoré nastavenia.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Obec Milpoš
História samostatnej obce Milpoš je veľmi mladá a vznikla 1.1.1950 odčlenením osady Milpoš od obce Hanigovce. Avšak história a založenie osady siaha do obdobia zemianskej kolonizácie, približne začiatkom 15.storočia (približne rok 1400), ako dôsledok vzniku obce Hanigovce a to postavením Hanigovského hradu.
Jej pôvodní obyvatelia pravdepodobne pochádzajú z obce Hanigovce a začali osídľovať územie dnešného Milpošského chotára z dôvodu neobsadeného územia, ktoré malo relatívne tiež dobré podmienky pre živobytie, alebo aspoň podobné ako Hanigovská dolina. Pôvodní obyvatelia, ktorí boli poväčšine pastieri hradného pána, pásli dobytok na území dnešného chotára si začali na pokyn ich pána stavať jednoduché zruby na prenocovanie, z ktorých sa neskôr stali majere (spomínajú to starí občania). To bolo asi hlavným podnetom pre ďalšie osídľovanie územia na severozápad od hradu, smerom do doliny Milpošského potoka.
Osada sa začala pomerne rýchlo rozrastať, jej stred možno približne situovať v oblasti Štôlne. Vtedajší obyvatelia si postavili aj kostol - kaplnku, čoho dôkazom boli aj náhodné vykopávky pri stavebných prácach na pozemku Anny Mizerákovej (boli to stavebné kamene z kaplnky, kosti, pravdepodobne z cintorína). Bohužiaľ z tohto obdobia sa nezachovali žiadne písomné záznamy. Z obdobia po vyhorení Hanigovského hradu sa spomína, že časť obyvateľov sa začala zaoberať vypaľovaním dreveného uhlia, pretože v blízkom okolí bolo nadostač lieskového dreva (asi od začiatku 17.storočia 1600 - 1800). V roku 1775 sa v kanónickej vyzitácii spomína majer Puszta Hanigocz alias Milpos.
Z tohto obdobia pravdepodobne pochádza aj pomenovanie osady, podľa skládky naukladaného dreva (Mill) a hliny a blata, ktorým sa táto skládka obložila (Phoš). Spojením týchto dvoch názvov vzniká meno osady Milpoš.
zdroj: milpos.sk
Miľpoš na Wikipédii