Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Nepravá zrkadlovka
  Kompaktný fotoaparát s elektronickým hľadáčikom, ktorý simuluje prenos obrazu do hľadáčika cez objektív. Nepravá zrkadlovka sa označuje aj EVF, čo je skratka pre elektronický hľadáčik (Electronic viewfinder).
 • Objektív
  Šošovka, alebo sústava šošoviek fotoaparátu, ktoré premietajú sledovanú scénu na film, snímač alebo iný svetlocitlivý materiál.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Krivany

Obec Krivany vznikla asi v 13.storočí (r.1274-1288) za panovania Ondreja II.,kráľa Uhorského. Prvá dostupná písomná zmienka o obci je z roku 1301. Jej vznik sa predpokladá dokonca už pred 11.storočím. Je nesporné , že obec sa najdynamickejšie vyvíjala v ranom stredoveku.

Názov obce pochádza z tohto obdobia pod prvotným menom "Cline", v dokumente išlo o ohraničenie chotára krivianského a susedného Oľša. Ďalšia zmienka o názve obce je z roku 1312 "Crivan" išlo o listinu schvaľujúcu "bratstvo fraternitu." Pôvodný etymologický názov bol azda "Krivá - Krivé",prípadne neskôr "Krivôň alebo Krivan", z čoho pravdepodobne povstal i dnešný názov Krivany.

Obec je veľmi starobylá a má veľmi bohatú históriu, ešte aj v súčasnosti pri rôznych výkopových prácach narazíme na murivá po niekdajších 11 kaštieľoch. Chotárne názvy, ale aj archeológia tu dokumentujú nálezy z neolitu, drevený Hrádok , staropohanské obetište - Za kamiň, Božišče - Bažov, starobylú cestu na Putnov, prítomnosť českých bratríkov - ich vodcu Axamita, ktorému tu na brehu menom Koscilek Čierny pluk Matiáša Korvina zrúcal kaštieľ - vykopávky z neho máme vystavené v sypanci v centre obce.

Od roku 1274-1288 a 1306 sú Krivany spomínane ako panstvo Terczayovcov. Roku 1597 ako panstvo Dessewffyovcov, roku 1610 spor Passúthovcov proti Dessewffyovcom, roku 1629 spor Forgachovej proti Kérymu pre kúpu majetku. Roku 1724 sa spomína obce pod menom "Criwa" /Crina?/ s 26 poddanskými statkami. Roku 1744 sa spomína zas ako majetok Dessewffyovcov.

zdroj: www.krivany.sk

icon WikipediaKrivany na Wikipédii

 
 
 

Panorámy obce Krivany na Google Maps

 
 
 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané